Türkiye'nin Büyükşehirleri Dünya Çapında Kazandırıyor

Knight Frank yaptığı araştırmada İzmir, İstanbul ve Ankara'yı dünya kentleri arasında gayrimenkulde getiri açısından ilk 10 şehrin arasında gösterdi.

Türkiye'nin Büyükşehirleri Dünya Çapında Kazandırıyor
26.09.2017 - Salı

Knight Frank yaptığı araştırmada İzmir, İstanbul ve Ankara'yı dünya kentleri arasında gayrimenkulde getiri açısından ilk 10 şehrin arasında gösterdi. Bu şehirlerden İzmir, konutta yüzde 19.2 getiri sağlarken, İstanbul yüzde 12.2, Ankara yüzde 10.1 oranında yatırımcısına gelir kazandırdı.

İngiliz gayrimenkul şirketi Knight Frank, dünyanın 150 şehrinde 2017 yılının ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre konut fiyatlarındaki değişimi takip etti. Konuya ilişkin yayınlanan raporda en çok değer kazanan 120 şehrin 8'i Çin'de yer aldı. Londra, New York, Moskova ve Paris gibi metropoller değer artışı açısından yerinde sayarken İzmir, İstanbul ve  Ankara  sıralamada ilk 5 şehir arasında gösterildi. Knight Frank'ın yayımladığı raporda ayrıca son bir yıl içinde Çin'de Wuxi şehri yüzde 317 oranında değer kazanırken diğer şehirlerin önünde ilk sırada yer aldı. 

TÜRKİYE'NİN LİDERİ İZMİR

Verilere göre Çin'in Shanghai şehri de yüzde 19.7 getiriyle ikinci sırada yerini alırken İzmir yüzde 19.2 kazanç oranıyla sıralamada üçüncülüğü paylaştı. Hong Kong yüzde 18.6 ile dördüncü olurken İstanbul yüzde 12.2 oranında kazançla beşinciliğe yerleşti. Başkent Ankara da gayrimenkulde bir yıl içinde sağladığı yüzde 10.1 getiri ile dünya kentleri arasında altıncı sırada ön plana çıktı.

İSTANBUL UZMANLARIN GÖZDESİ

Bu arada uluslararası gayrimenkul ve finans kuruluşu Jones Lang LaSalle ise dünyanın öne çıkan metropollerinde gayrimenkul fiyatları ve sağladıkları getiriler ile ilgili hazırladığı raporunda İstanbul'u övdü. 

1 milyon dolara dünyada hangi şehirden kaç metrekare lüks konut alınabileceğine dair yaptığı araştırmasında LaSalle, İstanbul'u 102 metrekare olarak gösterdi ve yabancı yatırımcının İstanbul'dan çok fazla kazanç sağlayabileceğine dair rapor oluşturdu. Aynı araştırmada Monako'dan 17, Hong'Kong'dan 20, New-York'tan 26, Londra'dan 30, Paris'ten 56, Los Angles'tan 61, Tokyo'dan 91, Dubai'den 162 metrekare lüks konut alınabileceği kaydetti. 

Fırsat Projeleri