Türkiye İle Kazakistan Arasında 26 Yatırım Projesi İçin Anlaşma Yapıldı

Türkiye ile Kazakistan ticaret hacminin 5 milyar dolara çıkarılması hedeflenerek 26 yatırım projesi için anlaşma sağlandı.

Türkiye İle Kazakistan Arasında 26 Yatırım Projesi İçin Anlaşma Yapıldı
10.09.2017 - Pazar

Türkiye ile Kazakistan ticaret hacminin 5 milyar dolara çıkarılması hedeflenerek 26 yatırım projesi için anlaşma sağlandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ile ortak basın toplantısı düzenledi. Ekonomiye dair açıklamalarda bulunan Erdoğan Türkiye ile Kazakistan arasındaki ticaret hacminin yaklaşık 2 milyar dolar olduğunu bu rakamın bir an önce 5 milyar dolara ulaştırılması gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan,"İlk toplantıyı 2012 yılında ülkemizde, ikincisini de Kazakistan'ı ziyaretim vesilesiyle Nisan 2015'te gerçekleştirdik. Bir sonraki toplantı için de inşallah Sayın Nazarbayev'i önümüzdeki yıl ülkemizde ağırlayacağız. Kazakistan, Orta Asya'da ekonomik ve ticari işbirliğimiz bakımından önem ve öncelik verdiğimiz bir ülke. Astana'nın inşası başta olmak üzere Kazakistan'daki birçok proje Türk firmaları tarafından hayata geçirilmektedir. Firmalarımızın başarı grafiklerini her geçen gün yükselterek bu güvene layık bir performans sergilediklerine inanıyorum." dedi.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ise iki ülke arasında ticarete daha da büyük ivme kazandırma amacı güdüldüğünü belirterek "Bunun 26 yatırım projesini de içerdiğini belirtmek gerekir. Türkiye'nin tekstil, gıda, madencilik, sanayi, inşaat, elektronik, tarım, ziraat ve turizm alanlarındaki imkân ve tecrübelerini gözden geçirmek üzere anlaştık. Bu konularda talimatlar verildi" dedi. 

"TÜRKİYE TRANSİT BİR ÜLKE"

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev , Türk sermayesinin katılımıyla bin 600'ü aşkın firmanın ülkede çalıştığını belirterek, bu firmaların Kazakistan'da 20 milyar dolara yakın tutarda müteahhitlik işleri yaptığını söyledi. Kazakistan ve Türkiye'nin tarihteki İpek Yolu üzerinde bulunan ülkelerden olduğunu belirten Nazarbayev, "Ülkelerimiz bugün de doğu ve batı arasındaki köprü vazifesini sürdürmektedir. Türkiye'nin altyapısı gelişmiş, büyük önem arz eden transit bir ülke olduğu herkesçe bilinen bir gerçektir. Bunu göz önünde bulundurarak Türkiye tarafını Kazakistan'ın taşımacılık potansiyelini birlikte geliştirmeye davet ettim" ifadelerini kullandı. Kazak lider Nazarbayev, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmelerinde yeni sinerji ortak ekonomik program ve bunun çerçevesinde Kazakistan- Türkiye sanayi bölgelerini koruma konularının masaya yatırıldığını kaydetti.

PROTOKOLLER İMZALANDI

Basın toplantısı öncesinde iki liderin huzurunda iki ülke arasındaki protokoller imzalandı. "Türkiye- Kazakistan Hükümetleri arası Karma Ekonomik Komisyonu Onuncu Dönem Toplantısı Protokolü", "Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ile Kazakistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı himayelerinde oluşturulan 'Yeni Sinerji-Ortak Ekonomi Programı' 2017-2020 Dönemi Eylem Planı Protokolü"ne imza atıldı. "Büyük Almatı Çevre Yolu İnşaatı ve İşletmesi ile ilgili Alsim Alarko, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ve Kazakistan Cumhuriyeti Yatırım ve Kalkınma Bakanlığı Arasındaki Mutabakat Zaptı imzalandı. Kazakistan Başbakanlığı tarafından yapılan açıklamada Türk şirketleri ile toplam 590 milyon dolarlık yatırım anlaşmalarının yapıldığı bildirildi.

Fırsat Projeleri