Türkiye'deki Riskli Binalar 5 Yılda Yenilenecek

Hükümet kentsel dönüşümde kolları sıvadı. Riskli binaların dönüşümü için 5 yıllık rota belirlendi…

Türkiye'deki Riskli Binalar 5 Yılda Yenilenecek
01.06.2017 - Perşembe

Devlet, depremde yıkılma riski olan binalar için 5 yıllık dev bir projeyi hayata geçiriyor. Bakanlar kurulu toplantısında masaya yatırılan kentsel dönüşüm planı çerçevesinde riskli binaların dönüşümü için 75 milyar liralık kaynak kullanılacak. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin verdiği bilgilere göre proje, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayına sunulacak. Erdoğan'ın onayının ardından yasalar çıkartılacak.


Yeni kentsel dönüşüm yasası kapsamında tüm Türkiye’deki riskli binalar 5 yıl içerisinde yenilenecek ve bunun için ilk etapta 75 milyar liralık bir kaynak oluşturulacak. İşte dev projenin detayları:

 

7.5 Milyon Konut Dönüşecek


Şu an Türkiye’de 25 milyon konut stoku bulunuyor ve bu konutların ortalama 10 milyon adedi Marmara Depremi sonrası inşa edildi. Geriye kalan 15 milyon konutun yarısı ise risk taşıyor. İstenilen hıza ulaşılamayan kentsel dönüşümde yeni teşvikler devreye giriyor. Bu şekilde herkes kendi binasını ölçtürüp yeniletebilecek ve müteahhitle bina sahiplerini teşvik edecek yeni bir planlama uygulanacak.


Faizsiz Kredi Geliyor


Bu uygulama ile alan bazlı dönüşüm gerçekleştirilecek ve bununla belediye ilgilenecek. Belediyeler kendi mahallelerinde riskli gördükleri alanları belirleyecek ve bu alanlarda dönüşüm yapabilecek. Bu noktada oluşacak kaynak sıkıntısı içinse bakanlık faizsiz ve 2 yıla kadar geri ödemesiz uzun vadeli kredi verecek. 

Devreye Bakanlık Giriyor


Kentsel dönüşüm planlamasında belediyeleri ve bina sahiplerinin yetersiz kaldığı noktalarda bakanlık çözüm ortağı olarak işlerin hızlandırılması için sürece dahil olacak. 

İstanbul’a Özel Teşkilat


Dönüşüm sürecinde İstanbul’a özel bir teşkilat kurulacak. İSMEP adındaki bu birimin bağlılığı valilikten çıkarılıp Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na verilecek ve İstanbul’da dönüşüme dair tüm işlerle bu birim ilgilenecek.
 

Fırsat Projeleri