Türkiye'de Konut Fiyatları Yüzde 0,79 Yükseldi

REIDIN Emlak Endeksi Haziran ayı sonuçları açıklandı. İşte konut fiyatlarının en çok arttığı bölgeler…

Türkiye'de Konut Fiyatları Yüzde 0,79 Yükseldi
17.07.2017 - Pazartesi

Türkiye İş Bankası’nın desteği ile hazırlanan REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi ve REIDIN Emlak Endeksi Haziran ayı sonuçları belli oldu. Açıklanan sonuçlar kapsamında, Haziran ayında konut satış rakamlarında ay bazında %0.29, geçen yılın aynı dönemine göre ise %2.82 oranında artış yaşandı Rapor kapsamında açıklanan bilgilere göre, konut fiyatları Türkiye genelinde %0.79 oranında yükseldi. Haziran ayında konut fiyatlarının en çok arttığı bölge %2.26 ile Bursa olurken, en az artışın yaşandığı bölge %0.97 oranı ile Şanlıurfa oldu.


Konut satış rakamlarındaki artışı değerlendiren GYODER Başkanı Dr. Feyzullah Yetgin, “Yeni konut stok erime hızının, Haziran ayında adet bazlı %2.7 olarak gerçekleşmesi sonucu, %4.3 olan son 6 aylık ortalama değerin altında kaldığını görüyoruz. Markalı konut projelerinden konut satın alan tüketicinin peşinat, senet ve banka kredisi kullanım oranlarını incelediğimizde ise senet kullanımının halen çok yoğun olduğunu söyleyebiliriz. Satışlarda senet kullanımının %52’lik bir oranla son 6 aylık ortalamanın %41 üzerinde olması, proje geliştiricilerin yürüttüğü kampanyalar ve çeşitlendirdiği ödeme modellerinin etkisinin sürdüğünü göstermektedir” dedi. 


Yeni Konut Fiyatları Ne Kadar Arttı? 


REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ne göre Haziran ayında yeni konutlarda fiyatlar bir önceki aya oranla %0.29 oranında arttı. Bu oran geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %2.82 olarak gerçekleşti ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına göre ise %75.20 oranında artış yaşandı.

Kira Artışlarında Rekor Bu Bölgede 


Raporda Türkiye’nin 68 ilini kapsayan Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi verilerine göre konut kira bedellerinde bir önceki aya göre %0.89 ve geçen yılın aynı dönemine göre %3.95 oranında artış yaşandı. Kira bedellerinin en çok yükseldiği şehir, metrekare başına konut kira değerleri %2.42 oranında artan Bursa olurken en az kira artış oranına sahip bölge %1.17’lik oran ile Erzincan oldu.

Fırsat Projeleri