Türk Müteahhitlerin Libya'daki Sorunları Çözülecek

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Libya-Türkiye Yatırım ve Kalkınma Konferansı'nda yaptığı konuşmada Türk müteahhitlerin Libya’da yaşadığı sorunlara değindi. Zeybekci, Türk müteahhitlerin Libya'daki sorunlarına ilişkin açıklama yaparak, sorunların çözüleceğini belirtti.

Türk Müteahhitlerin Libya'daki Sorunları Çözülecek
24.02.2018 - Cumartesi

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türk müteahhitlerin Libya'daki sorunlarına ilişkin açıklama yaparak, sorunların çözüleceğini belirtti.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Libya-Türkiye Yatırım ve Kalkınma Konferansı'nda yaptığı konuşmada Türk müteahhitlerin Libya’da yaşadığı sorunlara değindi. Zeybekci, "Libya hükümeti ile oturacağız, öncelikle biten işleri temizleyeceğiz, ardından hemen bitirilebilecek işlerle ilgili çok hızlı ne yapılabileceğine bakacağız. Bunu Libya hükümeti yapacak ve Libya hükümeti önceliklerini belirleyecek. Kendi öncelik sıralamasını yapacak. Biz de bu sıralamaya göre elimizden gelen ne varsa yapacağız." dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, dünyanın ikinci en büyük müteahhitlik sektörüne sahip  Türkiye'nin yurt dışında ilk projelerine Libya ile başladığını hatırlatarak, bu  durumun Libya'ya karşı bir vefa borcunu da beraberinde getirdiğini söyledi.

Libya'da Yapabileceğimiz Çok Şey Var

Zeybekci, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Libya ile Türkiye birbirini tamamlayan, birbirine rakip olması asla  mümkün olmayan iki ülke. Biz birbirimizin derdine çare olabiliriz. Türkiye olarak ilk 3 çeyrekteki büyümemizin yarısından fazlasını özel  sektör yatırımları ve ihracata dayalı büyüme olarak gerçekleştiren bir ülkedeyiz.  Libya'nın hemen yanındaki bir komşuda, sanayi sektöründe yaklaşık 5 milyar  dolarlık yatırım yapabilen özel sektör sermayelerinin olduğu bir ülkedeyiz şu  an... Cezayir'den bahsediyorum, eminim Libya'da da yapabileceğimiz çok şey var."

“Elimizden Geleni Yapacağız”

Nihat Zeybekci, Türk müteahhitlerin Libya'da yaşadığı sorunlara  dikkati çekerek, şu değerlendirmelerde bulundu: "Bitmiş, hak edişi gerçekleşmiş projelerin ödemesinin yapılmadığını  biliyoruz. Bitme noktasına gelmiş projeler var. Bunların müteahhitlerinin oradaki  zor durumunu, mağduriyetlerini biliyoruz. Ya da çok büyük projeler başlanmış,  henüz bir noktaya gelememiş, güvenlik sebebiyle de terk edilmiş, bunları da  biliyoruz. Birçok şirketimizin verdikleri teminat mektuplarının, 7-8 seneden beri  komisyonlarını ödedikleri için de çok büyük maliyetlere katlandıklarını da  biliyoruz. Aldığımız bir karar var, Libya hükümeti ile oturacağız, öncelikle  biten işleri temizleyeceğiz, ardından hemen bitirilebilecek işlerle ilgili çok  hızlı ne yapılabileceğine bakacağız. Bunu Libya hükümeti yapacak ve Libya  hükümeti önceliklerini belirleyecek. Kendi öncelik sıralamasını yapacak. Biz de  bu sıralamaya göre elimizden gelen ne varsa yapacağız."

Milliyet

Fırsat Projeleri

Skyland İstanbul

İSTANBUL / ŞİŞLİ

En Cazip Yatırım İçin Tek Anahtar

En Cazip Yatırım İçin Tek Anahtar

Makyol Santral

İSTANBUL / ESENYURT

Makyol Santral'de Ödemelerinizi Erteleyin

Makyol Santral'de Ödemelerinizi Erteleyin

Strada Bahçeşehir

İSTANBUL / BAŞAKŞEHİR

Strada Bahçeşehir'de Haftanın Fırsatı

Strada Bahçeşehir'de Haftanın Fırsatı

AND Pastel

İSTANBUL / KARTAL

Sizi Ev Sahibi Yapacak Öneriler AND Pastel'de

Sizi Ev Sahibi Yapacak Öneriler AND Pastel'de

Merkez Ankara

ANKARA / YENİMAHALLE

Ankara'nın Gerçek Merkezinde Millet Bahçesine Komşu Yaşayın

Ankara'nın Gerçek Merkezinde Millet Bahçesine Komşu Yaşayın

Eston Şehir Koru

İSTANBUL / BAŞAKŞEHİR

Eston Şehir Koru'da Müstakil Hayat Sizi Bekliyor

Eston Şehir Koru'da Müstakil Hayat Sizi Bekliyor