Türk Müteahhitler Körfez'e Hayat Veriyor

Türk müteahhitler 2002 yılından bu yana Körfez’de büyük altyapı işleri ve dev inşaatların yaparak toplamda 51.3 milyar dolarlık proje hayata geçirdi. 

Türk Müteahhitler Körfez'e Hayat Veriyor
05.12.2017 - Salı

Akşam Gazetesi'nden Yelda Gökdağ'ın haberine göre, Türkiye, Körfez ülkelerinde yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Türkiye, müteahhitlik yatırımlarında liderliği bırakmadı. 

‘Dünyanın en büyük 250 Uluslararası Müteahhiti’ listesine 46 firmayla girerek Çin’den sonra ikinciliğe yükselen Türkiye rekora koşuyor. Türk müteahhitlik firmalarının sadece geçtiğimiz yıl bölgede üstlendiği projelerin tutarı ise toplam 9.7 milyar dolar seviyesinde olarak açıklandı. 

HEM KONUT HEM DE ALTYAPI PROJELERİ

Türk firmaları, Suudi Arabistan’da daha çok gayrimenkul projelerine yoğunlaşırken, pek çok Türk firması da Bahreyn’de konut projelerini hayata geçirmeye odaklandılar. Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin Türk firmalarının yurtdışı müteahhitlik çalışmalarındaki payı sırasıyla yüzde 6.8, 6,2 ve 5 oldu. Böylelikle Suudi Arabistan, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin toplam payı yüzde 18’i buldu. 

Fırsat Projeleri