Türk Müteahhitler Avrupa'da Adından Söz Ettiriyor

Son dönemlerde yurt dışında ev almak trend olurken, Türk Müteahhitler de geliştirdikleri projelerle dikkat çekiyor.

Türk Müteahhitler Avrupa'da Adından Söz Ettiriyor
15.11.2017 - Çarşamba

Son dönemlerde yurt dışında ev almak trend olurken, Türk Müteahhitler de geliştirdikleri projelerle dikkat çekiyor. 

Dünya gazetesi köşe yazararı Volkan Arı, Pamir & Soyuer’in Yönetim Kurulu Başkanı Ali Pamir ile yurtdışı konut yatırımlarına ilişkin konuyu ele aldı. Başkan Ali Pamir'in konuya ilişkin görüşleri ve Arı'nın köşesine taşıdığı derlemenin bir bölümü şöyle: 

"Yurtdışında ev almak önemli bir trend oldu… Vize avantajlarının yanı sıra üst gelir grubu için yatırım alternatifi olarak da öne çıkıyor. Emlak yatırımlarının yönü de bu nedenle başka ülkelere kaymış görünüyor. Hem konut hem de ticari projeler gündemde. Öyle ki başta Avrupa şehirlerinde olmak üzere Türk müteahhitler de projeler yapıyor, özellikle Türklere satmak için… Türkiye’de ise özellikle lüks yeni proje yok gibi… İhtiyaçtan alınan konut satışları ise emlak sektörünün en hareketli alanı. Bu son gelişmeleri, Türkiye ve dünyada emlak sektörünü en iyi takip eden isimlerden Pamir & Soyuer’in Yönetim Kurulu Başkanı Ali Pamir ile konuştum… 

TÜRKİYE'DE ORTA SEGMENT HAREKETLİ

Ali Pamir, 'Emlakta yurtdışı projeler ve satın almalar öne çıkıyor. Üst segmentte gerek bireysel satın alma, gerek şirket olarak yurt dışında proje yapmak isteyenlerden her gün birkaç kişi kapımızı çalıyor. Türkiye’de ise orta segment hareketli, Batı illerine, İzmir, Çeşme, Urla gibi bölgelere bir ilgi var' diyor.

İNİŞLER ÇIKIŞLAR OLUYOR

Gayrimenkul, Türkiye’nin en hareketli sektörü ve ekonomi için de en kritik alanlardan. Başka bir bakış açısıyla sektöre bir göz gezdirelim istedim. Pamir & Soyuer Yönetim Kurulu Başkanı Ali Pamir ile sohbetimden ilginç noktalar, ipuçları  yakalayabilirsiniz diye düşünüyorum… Biraz şirkete bakarsak, 1993 yılında kurulan Pamir & Soyuer'in Yönetim Kurulu Başkanı Ali Pamir, ortağı Firuz Soyuer ile beraber 24 yıldır gayrimenkul sektöründe çalışıyor. Kurulduğu tarihten itibaren ticari gayrimenkul konusunda faaliyet gösteren Pamir & Soyuer, 2006 yılından itibaren yatırım danışmanlığı ve proje geliştirme konularında, 2016 yılından itibaren de yurt dışı konut piyasalarında hizmet veriyor. Pamir bugünkü durumu şöyle değerlendiriyor: “Gayrimenkul fonları da işlemiyor, insanlar para koymak istemiyor. Şu andaki piyasanın durumu bu… Çok büyük fırsatlar yok. Riskinizi dağıtmak adına yurt dışındaki projelere yatırım yaparsanız doğru olur diyoruz. Yabancılar nasıl 2002’den 2013’e kadar Türkiye’ye yatırım yaptılar şimdi de Türkler yurt dışına yatırım yapıyor. Bu da çok normaldir. Piyasa şartları biraz bunu gerektiriyor. Hiçbir piyasa yükselerek gitmez… İnişler çıkışlar oluyor. ABD piyasası 2008’den sonra çöktü, çok büyük para kaybetti insanlar şimdi ise toparlanıyor.”

TÜRK MÜTEAHHİTLER TÜRKLERİ HEDEFLİYOR

O zaman son durumun özetini almaya başlayalım. Ali Pamir özellikle yurtdışı deyince Berlin’e olan talebe dikkat çekiyor: “Berlin çok trend, herkes orada bir şeyler yapmaya çalışıyor tabii… Ana trendler New York-Londra… Fakat esas özellikle Türkler olarak bakıldığında Portekiz çok önemli bir trend olmuş durumda. Özellikle şu vize konusu nedeniyle oldukça ilgi görüyor. Çinlilerden sonra en çok ev alanlar Portekiz’de Türkler şu anda… Sonra da Ruslar geliyor. Berlin’in iyi tarafı, Avrupa’nın en önemli başkentlerinden biri, Almanya en güçlü ülke… Berlin’in fiyatı da Londra ve New York’tan ucuz olduğu gibi, Münih ve Hamburg’tan da ucuz… Pek çok kurumsal şirket buraya merkezini taşıyor. En önemlilerinden biri Volkswagen… Pek çok teşvik veriliyor Berlin için… Berlin’e yatırım için iyi bir zaman. Biz de şirket olarak orada iyi gidiyoruz. Bizim orada bir partnerimiz var ve pazarladığımız 20’ye yakın proje var. Bir de tabii ticari gayrimenkul projeleri var. Oraya gidip içinde kiracılar olan bir gayrimenkul satın alabilirsiniz. Ticari yatırım yapanlar, proje yapan inşaat şirketleri de var artık. Yurt dışındaki projelerin sayısı artıyor. Berlin’de böyle birkaç proje var. Türkler tarafından hayata geçirilen birkaç çok ciddi proje var. Bunlar pek çok şehirde kendini göstermeye başladı"

Fırsat Projeleri