Turizm Sektöründe Yanıltıcı Yıldız Tanıtımına Dikkat!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, bazı turizm işletmelerinin yıldız aldatmacasıyla müşterilerini mağdur etmesi üzerine harekete geçti.

Turizm Sektöründe Yanıltıcı Yıldız Tanıtımına Dikkat!
23.08.2017 - Çarşamba

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, bazı turizm işletmelerinin yıldız aldatmacasıyla müşterilerini mağdur etmesi üzerine harekete geçti. Bakanlık bu kapsamda yaptığı çalışmalar sonucunda bazı işletmelere ceza yağdırdı.

Tatilcileri yıldız aldatmacasına karşı uyaran bakanlık, firmaların tüketicileri ekonomik açıdan mağdur etmemesi için gerekli önlemleri aldıklarını bildirdi. Konuya ilişkin açıklama yapan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, turizm yatırım ve işletmelerinin yanıltıcı yıldız tanıtımını içeren reklamlarla tüketicileri ekonomik açıdan mağdur etmemesi için gerekli önlemleri aldıklarını dile getirdi.

300 BİN TL VE REKLAM DURDURMA CEZASI

Reklam Kurulu'nun 8 Ağustos tarihli toplantısında, yanıltıcı yıldız tanıtımı içeren reklamlara ilişkin muhtelif firmalar hakkında yaklaşık 300 bin TL idari para ve anılan reklamları durdurma cezası verildiği bilgisini paylaşan Bülent Tüfenkci, tatile çıkacak tüketicilerin mağdur olmamaları için reklamlarda ifade edilen bilgilerle yetinmeyerek farklı kaynaklardan araştırma yapmaları gerektiğini kaydetti.

AYIPLI HİZMET OLARAK DEĞERLENDİRİLDİ

Yanıltıcı yıldız tanıtımları sebebiyle mağduriyet yaşayan tüketicilerin, ayıplı hizmet kapsamında uyuşmazlık konusunun parasal sınırlarını dikkate alarak tüketici hakem heyetlerine veya tüketici mahkemelerine başvurmaları önerisinde bulunan Tüfenkci, yerli ve yabancı turistlere yönelik aldatıcı reklamlarla ülke turizmine zarar verilmesine asla müsaade etmeyeceklerini dile getirerek sözlerini tamamladı. 

Fırsat Projeleri