Trabzon'da Doğal Yaşam Unutulmadı

Trabzon'da Büyükşehir Belediye tarafından 4.5 milyon TL maliyetle inşa inşa edilen Doğal Yaşam Alanı ve Sokak Hayvanları Bakım Merkezi tamamlandı.

Trabzon'da Doğal Yaşam Unutulmadı
03.08.2017 - Perşembe

Trabzon'da Büyükşehir Belediye tarafından 4.5 milyon TL maliyetle inşa inşa edilen Doğal Yaşam Alanı ve Sokak Hayvanları Bakım Merkezi tamamlandı.

Yaklaşık 90 bin metrekarelik arsa alanı üzerine inşa delin ve Mart 2017'te başlanan tesisler, 'her canlı kiymetlidir' düşüncesinden hareketle hayata geçirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Çağlayan Mahallesi'ne bağlı Kendirli mevkisinde Orman ve Su İşleri Bakanlığınca belediyeye tahsis edilen 89 dönümlük arazide Mart 2014'de başlayan Doğal Yaşam Alanı ve Sokak Hayvanları Bakım Merkezi kurma çalışmasını tamamlamanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi.

Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Doğu Karadeniz hatta Türkiye için önemli olan projenin, "Her canlı kıymetlidir" düşüncesinden hareketle hayata geçirildiğini kaydederek, merkezin her canlıya ne kadar önem verdiklerinin bir göstergesi olduğunu aktardı.

Merkezin, arazinin yaklaşık 10 bin metrekarelik bölümünde inşa edildiğini belirten Gümrükçüoğlu, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'na, Bakanlığın Trabzon'a ve bölgeye yapılan önemli yatırımları arasında sayılabilecek projeye verdiği destek dolayısıyla teşekkürlerini dile getirdi.

PROJEDE KEDİLERE DE YER VAR

Yaklaşık 500 köpeğin barınacağı merkezde 40 metrekarelik kedi evinin de bulunduğu bilgisini veren Gümrükçüoğlu, "Hayvanların barınacağı alanların yanı sıra doğada yaralanmış her türlü hayvanın tedavisinin yapılacağı bölümler ve ameliyathaneler de inşa edildi. Merkez, sosyal tesis, ameliyathane, karantina ve enfeksiyon bölümlerini içeren 11 bina ve iki sundurmadan oluşan büyük bir kompleks. İncesu Mahallesi'ndeki merkezde barınan hayvanlar, en kısa zamanda buraya transfer edilecek. Böylece Türkiye'nin en büyük doğal yaşam alanı ve sokak hayvanları bakım merkezini, hayvan dostu kentimiz Trabzon'da önümüzdeki günlerde faaliyete geçireceğiz. Türkiye'deki hayvan dostu barınakların en büyüğünü ve en modernini Trabzon'umuza kazandırmanın gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz" şeklinde konuştu.

Fırsat Projeleri