Trabzon Limanı'nın Bir Kısmı Halka Arz Edilecek

Albayrak Grubu'nun 2033 yılına kadar işletme hakkına sahip olduğu Trabzon limanının yüzde 30'u halka arz edilecek.

Trabzon Limanı'nın Bir Kısmı Halka Arz Edilecek
05.12.2017 - Salı

Trabzonport'tan yapılan açıklamaya göre, istikrarlı gelir yapısı ile ön plana çıkan Trabzon Limanı'nın halka arzı için Deniz Yatırım ile anlaşma imzalandı.

Trabzon Limanı İşletmeciliği A.Ş'nin 21 milyon TL olan çıkarılmış sermayesinin yüzde 30'una tekabül eden ve Albayrak Turizm Seyahat İnşaat Ticaret AŞ'ye ait 6 milyon 300 bin lira nominal değerli payın halka arzı için Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve Borsa İstanbul A.Ş'ye başvuruda bulunuldu. Halka arz sürecinin 2018 yılı başlarında tamamlanması hedefleniyor. 

BORSADA İŞLEM GÖREN İLK LİMAN OLACAK

Trabzon Limanı, Osmanlı İmparatorluğu'nun 5 önemli limanından biri olarak uzun yıllar hizmet verdi. 8 Temmuz 1946'da temeli atılan yeni liman 1980'de başlayan çalışmalar ile modernize edildi. 2003 yılında 30 yıllık işletme hakkı Albayrak Grubu tarafından alındıktan sonra Trabzon Limanı’nın elleçleme kapasitesi yapılan yatırımlarla 3,9 milyon tondan 10 milyon tona çıkarıldı. Trabzon Limanı bugün elleçlediği yük miktarı ve liman sahası büyüklüğü ile Doğu Karadeniz bölümünde bulunan en büyük liman konumunda.  Halka arz ile Trabzon Limanı, borsada işlem gören ilk liman unvanına sahip olacak. 

"İLK LİMAN OLACAĞIMIZ İÇİN HEYECANLIYIZ"

Trabzon Liman İşletmeciliği A.Ş. Genel Müdürü Muzaffer Ermiş, Trabzon Limanı'nın, sahip olduğu modern altyapı ve makine parkı ile ek yatırıma ihtiyaç duymaksızın müşterilerinin genel, dökme ve konteyner yüklerini elleçleme kabiliyetine sahip bir liman olduğunu bildirdi.

Trabzon Limanı’nı "Doğu'nun Batı'ya açılan kapısı" olarak nitelendirdiklerini aktaran Ermiş, "Dünyanın yükselen ekonomileri doğuda, limanımız ise doğunun batıya açılan en efektif kapısı konumunda. Ayrıca, Trabzon Limanı’nın kuzeydoğu ve doğu bölgeleriyle olan kara yolu bağlantısı, yapımı kısa süre içinde tamamlanacak olan yeni Maçka Tüneli ve Kop Dağı Tünel Geçişi projeleri ile lojistik avantajı artacak" dedi.

Fırsat Projeleri