Torba Yasayla Emlak Sektöründe Neler Değişti?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, torba yasa olarak bilinen Bazı Vergi Kanunları ile Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'u onayladı.

Torba Yasayla Emlak Sektöründe Neler Değişti?
05.12.2017 - Salı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, torba yasa olarak bilinen Bazı Vergi Kanunları ile Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'u onayladı. Resmi Gazetede yayımlanan kanunda emlak sektörünü ilgilendiren maddeler bulunuyor. 

Bazı Vergi Kanunları ile Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandı. Onaylanan yasa Resmi Gazete'de yayımlandı. Torba Yasa'da emlak sektörünü de ilgilendiren maddeler yer alıyor. İşte o maddeler...

- Emlak vergileri, 2017 yılında uygulanan birim değerlerin belirli bir yüzdesini geçmeyecek.

- Bazı lojmanlar satışa çıkacak.Kamu konutlarında oturanlar, oturdukları evi alma hakkına öncelikli sahip olacak. Eğer peşin ödeme yaparlarsa da yüzde 10 indirim hakkından yararlanacaklar.

- Hazineye ait olup belediye mücavir alan sınırları içinde tarımsal amaçlı kullanılan araziler kullanıcılarına doğrudan satılabilecek.
 
- Turizm yatırımcıları kira sürelerini 49 yıla uzatabilecek, isterlerse tesislerin olduğu yerleri satın alabilecek.

- Belediye ve bağlı idareler, mabetlerin yanı sıra eğitim kurumlarına, yurtlara, okul pansiyonlarına ve hastanelere de indirimli bedelle ya da ücretsiz olarak içme ve kullanma suyu verebilecek.

- Şile'nin Darlık ve Esenceli mahallelerinin iskan sorununun çözülmesi sağlanacak.

Fırsat Projeleri