TOKİ'nin Kentsel Dönüşüm Performansı

TOKİ Başkanı Ergün Turan, 17 Ağustos Marmara Depremi'nden bugüne kadar şehirleşme adına ciddi çalışmalar yaptıklarını söyledi.

TOKİ'nin Kentsel Dönüşüm Performansı
17.08.2017 - Perşembe

TOKİ Başkanı Ergün Turan, 17 Ağustos Marmara Depremi'nden bugüne kadar şehirleşme adına ciddi çalışmalar yaptıklarını söyledi.

17 Ağustos Marmara Depremi'nin ardından sağlam temellerde yapılan yeni konutlarla birlikte kentsel dönüşümle birçok bina yenilenirken, 18 yıl önce  gerçekleşen depremde 300 bini aşkın konutun yıkıldığını kaydeden Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, yaşanan bu ağır tablonun tekrarlanmaması için ciddi çalışmalar yürüttüklerini dile getirdi.

Başkan Ergün Turan, 286 bin 500 konutluk 191 kentsel dönüşüm projesi yürüttüklerini aktaran Turan, bu projelerle birlikte şehirleri sağlıklı ve hızlı bir şekilde depreme ve afetlere karşı hazırladıklarını kaydetti.

Bu projelerde vatandaşların da duyarlı olması gerektiğine dikkat çeken Turan, "Deprem tehdidi karşısında herkesin dönüşüme can güvenliği esası ile yaklaşması, şehirlerimizin sağlıklı ve hızlı şekilde depreme hazırlanmasına ivme kazandıracaktır" şeklinde konuştu.

GÜVENLİ YAŞAM İMKANI SUNUYORUZ

Başkan Turan, Türkiye'nin yüzde 70'inden fazlasının 1'inci ve 2'nci derece deprem bölgesi olduğunu anımsatarak, "Olası can kayıplarının önlenmesi açısından en önemli argümanlardan biri kentsel dönüşümdür. Yerel yönetimlerimizle işbirliği içinde ülke genelinde toplam 72 milyon 500 bin metrekarelik alanda kentsel dönüşüm çalışması yapıyoruz. Kentsel dönüşüm çalışmaları ile şehirlerimizi sağlıklı ve hızlı bir şekilde deprem ve afetlere karşı hazırlıyoruz" ifadelerini kullandı.

Afetlere karşı riskli ve yapı ömrünü tamamlamış konut stokunu yenilediklerini de aktaran Turan, "Bugüne kadar dönüşüm alanlarında ikâmet eden 1 milyondan fazla vatandaşımıza, yenilediğimiz konutlar ile güvenli yapılarda güvenli yaşam imkânı sunuyoruz. Başlattığımız kentsel dönüşüm projelerimiz içerisinde yer alan 68 bin 254 konutu tamamlayarak hak sahiplerine teslim ettik" diye konuştu.

KENTSEL DÖNÜŞÜM BİR ZORUNLULUK

Turan, kentsel dönüşümün bir zorunluluk olduğunu da vurguladı. Son olarak Ege'de yaşanan 6.6 büyüklüğündeki depremin, vatandaşlara ve sektöre can güvenliğini tekrar hatırlattığını dile getiren Turan, bölgedeki az katlı yapılaşmanın etkisiyle ufak zararla atlatıldığını belirterek, "7.5 milyon riskli yapıyla, kentsel dönüşüm zorunluluktur" şeklinde konuştu.

YAKLAŞIK 40 BİN KONUT

Başkan Turan Türkiye'de, farklı dönemlerde yaşanan depremlerde zarar gören vatandaşların acil barınma ihtiyacını karşılamak amacıyla sosyal konutun yanı sıra afet bölgesi konut üretimlerinde de aktif çalışma yürüttüklerini anlattı. "İdaremiz doğal afetlerden zarar gören bölgelerde konut inşasına ve altyapı düzenlemelerine 1992'de yaşanan Erzincan depremiyle başladı. 2017'ye kadar Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde ve yurt dışında 132 proje kapsamında 37 bin 734 afet konutu inşa ettik" diyen Turan, sözlerini şöyle tamamladı: "Yurt dışında afete maruz kalan ülkelerde 4 bin 620 konutun yanı sıra hastane, okul gibi farklı ihtiyaçlara yanıt veren sosyal tesisler yaptık" 

Fırsat Projeleri