TOKİ'den Emeklilere Müjde!

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, yeni hedeflerinin her yıl 15 bin emekli vatandaşı konut sahibi yapmak olduğunu söyledi.

TOKİ'den Emeklilere Müjde!
14.08.2017 - Pazartesi

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, yeni hedeflerinin her yıl 15 bin emekli vatandaşı konut sahibi yapmak olduğunu söyledi.

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, 15 yıl içinde ne kadar konut ürettiklerini açıkladı. 1984 yılında kurulan TOKİ'nin 2002 yılına kadar toplam 43 bin 145 konut üretebildiğini dile getiren TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, o tarihten itibaren 800 binden fazla konut inşa ettiklerini dile getirdi.

Hedeflerinin dar gelirli ve bugüne kadar hiç konut sahibi olmamış, konut almakta zorlanan vatandaşları konut sahibi yapmak olduğunun altını çizen Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, "Sosyal devletin en önemli yansıması vatandaşın barınma ihtiyacını karşılamasıdır. İdare olarak bunu gerçekleştiriyoruz. Sosyal devletin en önemli yansıması bu idaredir. Vatandaşlar için yegane dost eli bir kuruluştur" şeklinde konuştu.

2002 yılında başlayan güçlü hükümet ve siyasi istikrarın katkısı ile idare olarak vatandaşın en temel gereksinimi olan barınma ihtiyacını karşılamak amacıyla 15 yılda 800 bin 112 konut inşa ettiklerini vurgulayan Başkan Turan, "Dar gelirli, konuta erişmekte zorlanan vatandaşları konut sahibi yapmak için var gücümüz ile çalışıyoruz. Türkiye'nin dört bir yanında yeni yerleşim alanları kurarak, onlarca yeni konut projesini hayata geçirerek 2023 yılına kadar 1 milyon 200 bin konuta ulaşmayı planlıyoruz" diye konuştu.

EVİ OLMAYAN EMEKLİLERE MÜJDE

Başkan Turan, yeni hedeflerinin her yıl evi olmayan 15 bin emekli vatandaşı konut sahibi yapmak olduğunu açıkladı. Toplumun tüm kesimlerini kucaklayan bir anlayışla hizmetlerine devam ettiklerini kaydeden Turan, TOKİ'nin ürettiği konutların yüzde 85'inin sosyal konut olduğunu belirterek, şöyle konuştu: "Dar ve orta gelir grubundaki vatandaşlarımıza dönük konut ve sosyal yaşam alanlarımızın inşası sürerken, özel kontenjan ayırdığımız başta şehit yakını ve gazilerimiz olmak üzere konut ihtiyacı olan vatandaşlarımızı TOKİ çatısı altında yuva sahibi yapmaya çalışıyoruz. Engelli vatandaşlarımız ve emeklilerimize sunduğumuz avantajlar ve özel kontenjan uygulamasını da aynı hassasiyetle sürdürüyoruz. Yıllarca ülkemizin gelişmesi ve kalkınması için çalışan emekli büyüklerimizi de dinlenme dönemlerinde rahat ettirmek istiyoruz. Evi olmayan emekliler için her projeden ayırdığımız konut oranı yüzde 25'dir. 240 aya kadar vadeli satış yapılıyor. Taksit oranları ise 250 liradan başlayarak, şehirlere göre farklılık gösteriyor. İdare olarak hedefimiz her yıl evi olmayan 15 bin emekli vatandaşımızı konut sahibi yapmaktır"
 

Fırsat Projeleri