TOKİ'den Emekliye 300 TL Taksitli Ev

TOKİ’den kira öder gibi ev sahibi olmak isteyen emeklilere müjde! İşte ayrıntılar...

TOKİ'den Emekliye 300 TL Taksitli Ev
10.08.2017 - Perşembe

 Emeklileri ev sahibi yapmak için seferber olan TOKİ bu yıl yaklaşık 25 bin emekliyi ayda ortalama 300 lira taksitle ev sahibi yapmayı hedefliyor.


Bu yıl 25 bin emekliyi ev sahibi yapacak olan TOKİ emeklileri sevindirecek bir atak başlattı. 'Talep projeleri' ve 'sosyal konut projelerinden yüzde 25 kontenjan ayrılması' şeklindeki 2 ayrı yöntem uygulayan Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), emeklileri çok sevindirecek.


Emeklileri ev sahibi yapmak için seferber olan TOKİ bu yıl yaklaşık 25 bin emekliyi ayda ortalama 300 lira taksitle ev sahibi yapmayı hedefliyor. Dar ve orta gelir grubunun yanı sıra emekli vatandaşları da ev sahibi yapmak için yeni planları devreye soktuklarını anlatan TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, her ilde ürettikleri projelerde yer alan dairelerin yüzde 25'ini emeklilere ayırdıklarını, geçen yıl 17 bin olan sayının bu yıl 20-25 bin seviyesine çıkacağını belirtti. Emekli vatandaşlar bu şekilde ayda 300 lira taksitle ev sahibi olabilecek.


Çifte Fırsat


Projeleri hayata geçirdikçe başvuruları alacak olan TOKİ, eğer başvuru sayısı konut sayısını aşarsa kura uygulanacak ve emeklilere kurada çifte şans sunulacak. Kura sonucu emekli kategorisinden hak sahibi olamayan kişiler, diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte tekrar kuraya tabi tutulacak. TOKİ, emeklilere konut yapılması ile ilgili valiliklerden gelen talepler doğrultusunda da projeler gerçekleştirmeye devam edecek.


Kiracıya Fırsat


Bir emeklinin TOKİ'nin imkanından yararlanması için öncelikle emekli olması, daha sonra projenin bulunduğu il/ilçe sınırları içinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olması, kendisine, eşine ve/veya çocuklarına ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı/kat mülkiyetli bağımsız bir bölümün veya müstakil bir konutun olmaması, hane halkı gelirinin en fazla net 3 bin 200 TL olması şartları aranıyor.

Fırsat Projeleri