Tesla'dan İstanbul'a Dev Proje

Geçtiğimiz hafta ülkemize gelen Tesla ve SpaceX şirketlerinin patronu Elon Musk, İstanbul'da dev bir proje hayata geçirecek.

Tesla'dan İstanbul'a Dev Proje
14.11.2017 - Salı

Dünyaca ünlü isim Elon Musk İstanbul için yeni bir projenin teklifini verdiği ortaya çıktı. Musk, İstanbul Havalimanı`nda hayata geçirilmek üzere bir enerji depolama tesisi kurmak istediği kaydedildi. Konuyla alakalı teklifini ulaştırdığı ve İGA tarafından projenin düşünüldüğü gelen bilgiler arasında.

İstanubl'un yeni havalimanı Tesla'nın radarına girdi. İstanbul 3.Havalimanı projesinde uygulanmak üzere enerji depolama tesisi üzerinde önemli bir gelişme yaşandı. Tesla enerji depolama tesislerini yapmaya aday!

Türkiye ile yerli uyduların uzaya gönderilmesi çerçevesinde SpaceX ile roket anlaşması imzalanmasının üzerinden çok fazla zaman geçmeden, Elon Musk bu kez Tesla markasıyla İstanbul'un yeni havalimanı için de bir proje sundu. Musk İstanbul’a enerji depolama tesisi kurmayı istiyor. İGA teklifi değerlendiriyor.

Konuya ilişkin son dakika gelişmesini anlatan Kalyon Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Üyesi Mehmet Kalyoncu, Tesla teknolojisiyle elektrik enerjisi depolayacak batarya üretimine hız veren şirket tarafından üretilen ‘Powerwall’ ünitesiyle dünyada bu depolamaları sağlamaya çalıştığını ifade etti.

Geçtiğimiz yılda Tesla merkezi ziyaretinden bahseden Kalyoncu, Elon Musk’ın İş Geliştirme bölümünden Sorumlu Başkan Yardımcısı Diarmuid O’Connell, Yeni Havalimanında bir elektrik depolama tesisi kurulabileceğini, bunu da Tesla olarak yapmak istediklerini anlattı. Biz de ‘Değerlendirebiliriz’ dedik. Ancak böylesine yerli bir projede gönlümüz önce bu işin yerli olmasından yana olur. Biz Kalyoncu olarak da yerli enerji depolama tesisleri üzerinde çalışacağız. Yerli şirketler, ortaklıklar da olabilir. Hepsi değerlendiriliyor” ifadelerini kullandı.

Türkiye ve dünyanın en yenisi olacak, 150 milyon kapasiteli dünyanın en büyük havalimanı için geri sayım sürerken, İstanbul Yeni Havalimanı’nın yüzde 70’i tamamlandığı bildirildi. Açılış için gün sayan 29 Ekim 2018’e yetişmesi için çalışmalar hızla devam ediyor.

Fırsat Projeleri