Terör Maduru Vatandaşlar Konutlarına Kavuştu

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde terör mağğduru aileler için yapılan konutların kura çekimi gerçekleştirildi.

Terör Maduru Vatandaşlar Konutlarına Kavuştu
15.11.2017 - Çarşamba

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde terör mağğduru aileler için yapılan konutların kura çekimi gerçekleştirildi.

PKK tuzaklarının imha edilmesi sırasında şehir merkezinde oluşan tahribatın giderilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile TOKİ tarafından hayata geçirilen konut projelerinden bir bölümü tamamlandı. Tarihi Sur ilçesindeki terör mağdurları için Üçkuyular mevkisinde ilk etapta yapımı tamamlanan 238 konut için Büyükşehir Belediyesi Kongre Merkezi'nde noter huzurunda kura çekimi gerçkleştirildi.

Konuya ilişkin açıklama yapan Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ufuk Nurullah Bilgin, terör mağdurları için bakanlığın Çölgüzeli ve Üçkuyular mevkilerinde TOKİ aracılığıyla 5 bin 637 konut yaptığını kaydederek, bunlardan 795'inin tamamlandığını dile getirdi. 

TOPLAM BİN 500 KONUT YAPILACAK

Ufuk Nurullah Bilgin, ilk etapta 238 hak sahibi için kura çekimi yaptıklarını anımsatarak, "Konutların tamamı 2 ay içerisinde tamamlanacak. Bunların niteliği ve mevkisi de çok iyi. Bakanlık olarak ayrıca Sur ilçesinde örnek 44 konut yaptık. Burada etap halinde yöresel mimariye uygun bin 500 konut yapılacak. Bin 300 hak sahibi bedelini istedi, onlara da ödeme yaptık. Burada sadece konut yapmıyoruz, kenti turizm merkezi haline dönüştürüyoruz" ifadelerini kullandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ayrıca Sur ilçesindeki İçkale ve Dicle Vadisi'nde çevre düzenlemesi ile Gazi ve Melik Ahmet Caddelerinde sokak sağlıklaştırması yaptığını aktaran Bilgin, esnafın sokak sağlıklaştırmasından büyük memnuniyet duyduğunu belirtti. 

Fırsat Projeleri