Temelden Ev Almak

Konut sahibi olmak isteyenlerin en sık başvurduğu yöntemlerden biri temelden ev almaktır. Bu yöntemde maliyet düşüktür fakat risk yüksektir.

Temelden Ev Almak
07.08.2017 - Pazartesi

Birikimlerini yatırıma dönüştürmek isteyen binlerce vatandaş konut projelerine yönelmektedir. Sağlam adım atmak isteyenler tamamlanmış konut projelerinden ev sahibi olurken maliyet önceliği olanlar temelden ev almaktadir. 

İnşaat firmaları, yapacakları projenin daha temelini bile atmadan proje bittiğinde nasıl bir görüntüye kavuşacağını, projenin kaç daireden meydana geleceğini, hangi özelliklere sahip olacağını gösteren maketleri vatandaşlara sunuyor. Böylece vatandaşlar temelden ev almak ile tamamlanmış projeden ev almayı kıyaslayarak cazip olan fırsatı değerlendiriyor. Temelden ev almanın en büyük riski inşaat şirketinin daha projeyi tamamlamadan iflas etmesidir. Birçok vatandaş bu şekilde mağdur olmuştur. 

İnşaat projelerinin tamamlanamamasının nedenlerinden biri de projenin finansmanının özkaynaklardan sağlanmamasıdır. Ancak ekonomideki olumsuz değişiklikler, taşeron şirketlerinden kaynaklanan problemler de inşaat projesinin tamamlanmamasına etki etmektedir.

Tamamlanmış projelerden konut satın almak en sağlam yöntemdir. Ancak tamamlanmış projelerdeki konutlar yapım aşamasındaki konuta göre yüzde 100 artış göstermektedir. Dolayısıyla gerçek bir yatırım yapmak isteyenler temelden ev almak fikrine sıcak bakmalıdır. 

TEMELDEN EV ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

- İnşaat firmasının geçmişi, referansları ve yaptığı projeler araştırılmalı

- İnşaatın ve arsanın tapu kayıtları incelenmeli

- Belediyenin imar planında konut alanı olup olmadığı tespit edilmeli 

-İnşaat sözleşmesi detaylı şekilde incelenmeli. Konutun kaç metrekare olduğu, dairede kullanılacak malzemelerin çeşidi, ortak alanların ve bu alanlardaki tesislerin neler olacağı sözleşmede açıkça belirtilmeli

- Dairenin peşin satış bedeli, taksitli satış bedeli, taksit sayısı ve faiz oranı sözleşmeye yazılmalı 

Fırsat Projeleri