TAV Tiflis'te Yeni Terminali Açtı!

TAV Havalimanları, yolcu sayısı 5 kat artan Gürcistan Tiflis Havalimanı’nda 60 milyon dolar yatırım bedeliyle, yeni bir terminali yolcuların hizmetine sundu.

TAV Tiflis'te Yeni Terminali Açtı!
27.09.2017 - Çarşamba

TAV Havalimanları, yolcu sayısı 5 kat artan Gürcistan Tiflis Havalimanı’nda 60 milyon dolar yatırım bedeliyle, yeni  bir terminali yolcuların hizmetine sundu.

60 milyon dolar yatırımla hayata geçirilen yeni terminalle birlikte Tiflis Havalimanı yılda 4 milyon yolcuya hizmet sunacak. TAV Havalimanları, Gürcistan’ın ana giriş kapısı Tiflis Havalimanı’nda 12 bin m2’lik yeni terminal binasının açılışını gerçekleştirdi. Açılışa, Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türkiye'nin Tiflis Büyükelçisi Zeki Levent Gümrükçü, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Funda Ocak, TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener ve TAV Georgia Genel Müdürü Mete Erkal iştirak etti.

Açılışta konuşan Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili: “Turizmin gelişmesi ülkemizin ekonomik kalkınması ve halklarımızın refahı için çok önemlidir. Tiflis Havalimanı’nın Gürcistan’ın dışa açılan kapısı konumundadır. Yeni yapılan yatırımlarla hizmet kalitesini artırarak havayolu şirketleri için daha da çekici olacağına ve başarılı bir şekilde büyümeyi sürdüreceğine inancım tamdır.” Dedi.

TAV Bu İşte Başarısını Tescilledi!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ise, “2007 yılından bu yanan Gürcistan’ın en büyük ticaret ortağı konumundayız. Gürcistan’a en fazla doğrudan yatırım yapan ülkeler arasında Türkiye ilk sırada gelmekte. Bu havalimanının yapımına ciddi emek sarf eden TAV Havalimanları bizim ülkemizi gururla dünyanın 17 ayrı yerinde başarıyla temsil ediyor, havalimanlarının yapımı ve işletmesini üstleniyor.” Diye konuştu.

TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener “Gürcistan, TAV Havalimanları olarak edindiğimiz bilgi birikimiyle yurtdışında açıldığımız ilk ülke oldu. Başkent Tiflis Havalimanı’nın yolcu sayısı 2007 yılında 600 bin dolayındayken gerçekleştirdiğimiz çalışmalarla bu yıl yaklaşık 3 milyon yolcuya hizmet vermiş olacağız. THY Tiflis’e uçuş sayısını haftada üçten 33’e çıkardı. Pegasus ve AtlasGlobal Gürcistan’a uçmaya başladı. TAV da bu süreçte hızla büyüyerek ürün ve hizmetleri 17 ülkede 76 havalimanında yer alan, yılda 110 milyon yolcuya hizmet veren, havalimanı işletmeciliğinde tüm dünyada tercih edilen bir firmaya dönüştü. Gürcistan’da bugüne kadar yaklaşık 180 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirdik.” dedi.

Yılda 4 Milyon Yolcu Kullanacak!

Çalışmalar kapsamında;  havalimanı toplam  37 bin m2’ye, yolcu köprüsü sayısı 5’e, otopark kapasitesi  670’ten 920’ye çıkarıldı. Öte yandan, 5 uçaklık park alanı ve 18 pasaport kontrol masası ilavesi yapıldı. Bu arada 2  ülke arasındaki ilişkilere yönelik katkılarından ötürü TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener’e, Gürcistan Devleti tarafından Üstün Hizmet Nişanı takdim edilmişti.

TAV Havalimanları, Tiflis Havalimanı’nın işletmesini 2005’te, Batum Havalimanı’nın işletmesini de 2007’de üstlendi. Her 2 havalimanı bu yılın ilk sekiz ayında, önceki yılın aynı dönemine göre, yüzde 45 artışla 2,4 milyon yolcuya hizmet sundu. Tiflis Havalimanı, bu yıl Amsterdam’da gerçekleşen “Skytrax Dünya Havalimanı Ödülleri”nde üst üste dördüncü kez Doğu Avrupa’nın En İyi 10 Havalimanı arasında yer alıyor. Kapsamlı ve kaliteli hizmetiyle dikkat çeken havalimanından; 42 havayolu toplam 45 destinasyona uçuyor. TAV’ın, Tiflis ve Batum havalimanlarına ilişkin 2027’ye kadar işletme hakkı mevcut.

Fırsat Projeleri