Tarlabaşı Yenilenecek!

İstanbul'un tarihi noktalarından Tarlabaşı'nda güçlendirme ve onarım bekleyen 300'den fazla bina olduğu kaydedildi. 

Tarlabaşı Yenilenecek!
15.08.2017 - Salı

İstanbul'un tarihi noktalarından Tarlabaşı'nda güçlendirme ve onarım bekleyen 300'den fazla bina olduğu kaydedildi. 

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Tarlabaşı lokasyonunda hayata geçirilen kentsel dönüşüm projesine ilişkin bilgiler verdi. Projede son aşamasına yaklaşıldığını ve rehabilitasyonla birlikte sorunların ortadan kalkacağını dile getiren Ahmet Misbah Demircan, belediye bünyesinde Koruma Uygulama Denetim Bürosu’nun (KUDEP) projeleriyle 3 bine yakın binanın yenilendiğini aktardı.

TARLABAŞI'NDA TATİLATLA AYAKTA KALACAK BİNALAR VAR

Tarihi binaların yıkım aşamasını tek tek anlatan Demircan, “Tarihi binaların önce boyası aşınıyor, sonra sıvası dökülüyor. En son ana taşıyıcı tuğlalar su çekiyor ve tutkal madde gevşiyor. Sonra bir tuğla düşüyor ve bina çöküyor. Tamiratla ayakta kalabilecek binalar var. Bir de müdahaleye ihtiyacı olanlar var. Yeni bir kanun çıkardık. Binaların dış cephelerini olduğu gibi koruyoruz, içten güçlendiriyoruz. Tarlabaşı ve çevresinde 650 yıkılma tehlikesi olan tarihi bina vardı. 300 tanesini kurtardık. Geri de 350 bina var. Bunlar için de teşviklerimiz var. Projeyle eski binalar onarılacak'' ifadelerini kullandı.

MUHTAR BİLİR: BİRÇOK BİNA YIKILMA TEHLİKESİ İÇİNDE 

Tarlabaşı Bülbül Mahallesi Muhtarı Mehmet Ali Bilir ise mahallede 3 bin seçmen, yaklaşık bin adet de konut olduğu kaydederek, "Birçok bina eski ve yıkılma tehlikesi içinde. Eski binaları sahipleri ya kiraya veriyor ya da kapısına kilit vurulup gidiyor. Göçmenler de çoğaldı. Eski evler tarihi yapı statüsünde oluyorlar. Yıkım kararı çıksa da Anıtlar Kurulu onay vermiyor. Binalar kaderine teslim ediliyor. Bir doğal afette de yıkılıyor. Bekar evlerini de sayarsak 500 - 1000 kişi kalıyor bu evlerde" şeklinde konuştu.

Fırsat Projeleri