Tarım Arazilerine Devir Takip Sistemi Geliyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Arazileri Devir Takip Sistemi için düğmeye bastı.

Tarım Arazilerine Devir Takip Sistemi Geliyor
30.08.2017 - Çarşamba

Satış ve miras intikal işlemlerini yakın takibe alan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı arazilere devir takip sistemi getirdi.


Yeni Şafak’ın haberine göre, tarım arazileri bölünmesinin önüne geçilerek 3 yılda 6,5 milyon dekar tarım alanının satış yolu ile bölünmesini engellendi. Satış ve miras intikal işlemlerini yakın takibe alan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, TAKBİS sistemi ile entegre olarak Tarım Arazileri Devir Takip Sistemi için harekete geçti.

Uzmanlar eskiden arazileri işleyen 3 milyon kişinin, başkalarının arazisini işlemesi nedeni ile istenilen yatırımı yapamadığını, böylelikle hem kendisinin beklenen geliri alamadığını hem de ülke ekonomisinin kayba uğradığını, söyledi. Hissedar olup arazileri kullanmayan 37 milyon kişinin de sahibi olduğu arazilerin küçük olması ve bazı sosyal sebeplerle arazi gelirlerinden mahrum kaldığına dikkat çekildi. Tarım arazilerinde miras ve satış yoluyla bölünmenin miras hukukunda değişiklik getiren kanunun mayıs 2014’te yasalaşmasıyla sona erdiğine vurgu yapan uzmanlar, bu yolla 3 yıllık sürede 6 milyon 511 bin 850 dekar tarım arazisinin bölünmekten kurtulduğunu söyledi.

Onaylanmayan 73 Bin Başvuru Var


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı kanunun uygulamaya geçtiği 3 yıllık süre içinde 1 milyon 142 bin 125 başvuruyu değerlendirdi. 73 bin 262 satış başvurusu Kanun hükümlerine aykırı olması nedeniyle kabul edilmedi ve 6 milyon 511 bin 850 dekar tarım alanının satış yolu ile bölünmesi engellendi. Geçen üç yıllık süre içinde Türkiye’de 1 milyon 201 bin 593 kişi vefat etti, bunlardan 579 bin 925 miras bırakan üzerinde tarımsal arazi varlığı tespit edilerek Bakanlık tarafından takibe alındı. 


Artık İşlemler Daha Hızlı Yapılacak


Tarım Arazileri Devir Takip Sistemi satış ve miras intikal işlemleri için TAKBİS sistemi ile entegre edilerek online olarak hızlı ve doğru bir şekilde yapılmasını sağlamak amacı ile planlanmıştı. Sistemin kurulması ile tarım arazileri ile ilgili satış, hibe, trampa, intikal gibi mülkiyet devri işlemleri Tapu Kadastro Genel Müdürlüğünden online olarak Bakanlığa gelecek ve online olarak cevaplandırılacak. Böylece tarım arazilerinde mülkiyet devri işlemleri çok kısa bir süre içinde çözülecek.

Fırsat Projeleri