Tarım Arazileri Azalıyor...

TÜİK verilerine göre Türkiye'deki tarım arazilerinde gözle görülür şekilde azalma yaşandı. 

Tarım Arazileri Azalıyor...
07.08.2017 - Pazartesi

TÜİK verilerine göre Türkiye'deki tarım arazilerinde gözle görülür şekilde azalma yaşandı. 

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK), tarım arazileriyle ilgili verileri endişelendiriyor. Verilere göre özellikle son 10 yılda ekilen ve dikilen arazilerin büyük ölçüde azaldğı gözlendi. 

TÜİK verilerince 2016 yılı sonu itibarıyla Türkiye genelinde tarım alanı 23 milyon 763 bin hektar, çayır ve mera arazileriyle toplam tarım alanı da 38 milyon 380 bin hektar olarak açıklanırken, tarım alanlarının yüzde 40.58'ini tahıllar ve diğer bitkisel ürünler, yüzde 10.55'ini nadasa bırakılan topraklar, yüzde 2.10'unu sebze bahçeleri, yüzde 0.01'ini süs bitkileri, yüzde 8.67'sini uzun ömürlü bitkiler ve yüzde 38.08'sini de çayır ve meralardan oluşturuyor. 

SON 10 YILLIK VERİLER KORKUTUYOR

Yine verilere göre tarım arazilerindeki son 10 yıllık kayıp ise dudak uçuklatıyor.  Söz konusu raporda 2006 yılıyla kıyaslandığında 10 yılda toplam tarım alanının 2 milyon 113 bin hektar azaldığı kaydedildi. Uzmanlar pek çok önemli etken nedeniyle tarım arazilerinde azalma yaşandığı belirtilirken, bu etkenler arasında, geçmişte yaşanan hızlı nüfus artışının, kırsaldan kente göçün, yerleşimlerin içinden veya yakınından geçen karayollarının, yollar çevresinde kurulan sanayinin, madencilik faaliyetlerinin, turizm ve kamu yatırımlarının Türkiye'de tarım topraklarının gerilemesine yol açabildiğini dile getiriyor.

Fırsat Projeleri