Tarihi Çarşı'da Restorasyon Çalışmaları Başlayacak

Antakya ticaretinin "can damarı" kabul edilen Tarihi Antakya Uzun Çarşı'da restorasyon çalışmaları başlayacak.

Tarihi Çarşı'da Restorasyon Çalışmaları Başlayacak
28.11.2017 - Salı

Antakya ticaretinin "can damarı" kabul edilen Tarihi Antakya Uzun Çarşı'da restorasyon çalışmaları başlayacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Tarihi Antakya Uzun Çarşı'nın yenilenmesi için yapılan çalışmanın proje ihalesini gerçekleştirdi. İhalenin ardından kısa süre sonra restorasyon ve renovasyon çalışmalarının başlayacağı, mevsim farklılıkları gözetilerek yapılacak restorasyonda ilk bölümün 2019 yılının ilk aylarında bitirileceği öğrenildi.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman yaptığı açıklamada, Hatay'ın tarih boyunca Asya, Avrupa ve Afrika'nın kesişim noktasında yer alan önemli bir ticaret merkezi olduğunu vurgulayarak "Bu proje, Hatay için 'çılgın' projedir. Esnaf ve yerel yönetimlerle iş birliği içinde yapacağımız çalışmalarla, Antakya'nın o eski kimliğine kavuşmasına katkıda bulunmak istiyoruz. Çarşının tamamen iyileştirilmesini planlıyoruz. Bir Hataylı olarak, projenin heyecanını yaşıyoruz. Her zamanki gibi Hatay söz konusu ise gerisi teferruattır." dedi.

Çarşı esnafı Gökhan Aslan da yapılacak restorasyon çalışmasını büyük mutlulukla karşıladıklarını belirtti. Çarşının eski günlerine dönmesini umut ettiklerini ifade eden Aslan, projenin tamamlanmasını sabırsızlıkla beklediklerini kaydetti.

Baharat satışı yapan Evren Eraslan da çarşı esnafı olarak projeyi desteklediklerini belirterek, "Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Umarım bu proje sayesinde çarşımız eski güzel günlerine geri döner." dedi.

Fırsat Projeleri