Tapu İşlemlerinde Yeni Dönem Başlıyor

Tapu işlemleri artık parmaklarınızın ucunda. Mülk sahipleri artık taşınmazları ile ilgili işlemleri internetten kolaylıkla yapabilecek.

Tapu İşlemlerinde Yeni Dönem Başlıyor
29.08.2017 - Salı

Sabah’ın haberine göre, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, ev sahiplerinin evleri ile ilgili işlemlerini kolaylıkla yapabilecekleri bir siste hayata geçirdi.


Mülk sahipleri artık taşınmazlarını tapu müdürlüklerine gitmeden internet üzerinden yönetebilecek. Yeni uygulama, hem vatandaşın işini kolaylaştıracak hem de tapu müdürlüklerinin iş yükünü azaltacak. İşlemlerini web-tapu üzerinden yapacak vatandaş, tapu dairesine gidip imza atacak.


E-Devlet Üzerinden Kimlik Doğrulama


Yeni tapu sistemi tapu e-devlet üzerinden kimlik doğrulama sistemiyle birlikte kullanılabilecek. Vatandaşlar uygulamayla taşınmazlarına ait bilgileri görüntüleyecek. Tapu sahibi, devir işlemleri öncesinde başvurularını web tapu aracılığı ile yaparak kuruma gitmeden işlem sürecini başlatabilecek.

Dolandırıcılığa Karşı Önlem


Sistemle birlikte vatandaşların hayatına getirilecek bir diğer yenilik de dolandırıcılık ve sahtecilik girişimlerine karşı alınacak önlemler olacak. Bu çerçevede, sistem sayesinde tapu sahipleri, web tapu ile taşınmazları üzerinde işlem yapılmamasına yönelik beyanda bulunabilecek. Tapu sahipleri söz konusu sistem üzerinden yapacağı işlemlerin her aşamasında SMS ile bilgilendirilecek.

Elektronik Ortamda Ödeme


Tapu müdürlüklerince web tapudan gelen başvurular yetkili memura havale edilecek, memur tarafından gerekli aşamalar tamamlandıktan sonra işlemi gerçekleştirecek kişiye tapu harcı, döner sermaye hizmet bedeli ve işlemin tamamlanması için imza tarihi ve saati SMS olarak bildirilecek. Vatandaşlar elektronik ortamda belgelerini göndererek başvuru yapacak. Başvurunun hangi aşamada olduğunu işlem sorgulama aracılığıyla öğrenebilecek. Harç ve döner sermaye gibi bedeller online ortamda ödenebilecek.
 

Fırsat Projeleri