Taksim AKM Yıkılacak Mı?

Açıldığı tarihte dünyanın en büyük 4. kültür merkezi olarak bilinen Taksim Atatürk Kültür Merkezi (AKM) ile ilgili karar çıkmak üzere.

Taksim AKM Yıkılacak Mı?
07.08.2017 - Pazartesi

Açıldığı tarihte dünyanın en büyük 4. kültür merkezi olarak bilinen Taksim Atatürk Kültür Merkezi (AKM) ile ilgili karar çıkmak üzere. Şu an için İstanbul 2 Nolu  Koruma Kurulu'nun kararını bekleyen AKM, imar izni verilirse yerine ve çevresine Kültürel Tesis Alanı yapılacak.

2007 yılında 2. Grup Kültür Varlığı olarak tescillenen ve 12 nisan 199'da hizmete açılan AKM, o dönem dünyanın en büyük 4. kültür merkezi olarak biliniyordu. Son gelişmelerle birlikte AKM ve çevresi, özel proje alanı olarak ilân edilirken, alan içindeki hazineye ait parseller de İstanbul Büyükşehir Belediye'ye ait parseller ile birleştirilmişti. Bu gelişmelerin ardından parseller, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredildi. 

MAHKEME PLAN DEĞİŞİKLİĞİNİ İPTAL ETMİŞTİ

AKM ile ilgili imar plan tadilatı olarak yapılması için hazırlanan plân değişikliklerini, İstanbul 10. İdare Mahkemesi, ‘Beyoğlu Kentsel Sit Alanı Koruma Amaçlı İmar Plânları' kapsamında iptal ederken, dosya İstanbul 2. Nolu Koruma Kurulu’na gönderildi.

AKM'NİN KADERİ KURUL'UN ELİNDE

Edinilen bilgilere göre İstanbul 2 Nolu Koruma Kurulu'nun onar vermesi durumunda AKM ve çevresinde imari değişiklikler yapılacak. Zira bu kurulun yaptığı tescil ile, AKM binası halen 1. Gurup Kültür Varlığı'nı sürdürürken, hazırlanan 1/1000 ölçekli uygulama imar plânında AKM’nin bulunduğu parsel dahil, komşu parseller, gezi pastanesi bahçesi, dolmuş durakları, halen kullanılmakta olan katlı otopark, Libya Konsolosluğu’nun bir kısmı birleştirilerek Kültürel Tesis Alanı olarak değerlendirilecek. Yetkililer tarafındna yapılan açıklamaya göre AKM binasının yıkılması hükmü de netleşiyor. 

Fırsat Projeleri