Tahliye Taahhütnamesi Nedir? Ne İşe Yarar?

İşte ev kiralarken karşımıza çıkan tahliye taahhütnamesi nedir? Ne işe yarar? Sorularının yanıtları…

Tahliye Taahhütnamesi Nedir? Ne İşe Yarar?
20.06.2017 - Salı

Ev kiralarken karşımıza birçok tanım çıkıyor. Bunlardan biri de tahliye taahhütnamesi. Peki, tahliye taahhütnamesi nedir? Ne işe yarar? Öncelikle tahliye taahhütnamesi nedir? Sorusunu aydınlatalım tahliye taahhütnamesi ile ilgili bilgi verelim…


Tahliye Taahhütnamesi Nedir?


Tahliye taahhütnamesi genel itibariyle evi kiralayan kişinin söz verdiği tarihte kiralanan gayrimenkulü itirazsız tahliye edeceğine ilişkin verdiği yazılı beyandır. Tahliye taahhütnamesi gayrimenkulü kiralayan kiracıyı tahliye etmenin en masrafsız ve en kolay yoludur çünkü kiracı kendi bağımsız iradesiyle bu taahhütte bulunur, dolayısı ile itiraz hakkı bulunmaz. Peki, tahliye taahhütnamesi ne işe yarar? 


Tahliye Taahhütnamesi Ne İşe Yarar? 


Kiralanan gayrimenkulün kiracı tarafından söz verilen tarihte tahliye edilmesini garantileyen tahliye taahhütnamesi, mülk sahibini sonradan doğacak itirazlara karşı korur. Tahliye taahhütnamesi ne işe yarar? Sorusunu biraz daha irdeleyecek olursak: 
Tahliye taahhütnamesi kiracının hür iradesiyle verdiği beyanı olduğu için daha sonra doğabilecek itirazların önüne geçen ve mülk sahibini koruyan en kısa ve masrafsız çözümdür. Bu şekilde ilerde doğacak anlaşmazlık ve uyuşmazlıklar da çözülmüş olur.


Tahliye taahhütnamesi dikkatli hazırlanmadığı sürece mağduriyet yaşanması olasıdır. Bu nedenle doğacak olası sorunların önüne geçilmesi için taahhütnamenin dikkatle hazırlanması gerekmektedir. Hem kiracıyı hem de kiralayanı korumayı amaçlayan tahliye taahhütnamesi, yasada yer alan zam oranının önüne geçilmesi, daha yüksek kira talepleri, kiranın bir gün dahi aksatılmasına tahammülsüzlük, kiralanan mülkten çıkmakta direnmek gibi sebeplerle oluşabilecek anlaşmazlıkların önüne geçmekteki en pratik çözümdür ancak dikkatli yapılmadığı takdirde doğacak boşluklar bir tarafı mağdur edebilir.

Fırsat Projeleri