Su Yalıtımının Önemi Depremde Ortaya Çıkıyor

Binalarda oluşan korozyonun depremin yıkım etkisini artırdığı belirtirken, korozyonu engelleyecek su yalıtımına yetirince önem verilmediği belirtildi.

Su Yalıtımının Önemi Depremde Ortaya Çıkıyor
14.08.2017 - Pazartesi

Binalarda oluşan korozyonun depremin yıkım etkisini artırdığı belirtirken, korozyonu engelleyecek su yalıtımına yetirince önem verilmediği belirtildi. Yapı kimyasalları sektörünün öncü kuruluşu Kalekim'de Genel Müdür Altuğ Akbaş, depremde meydana gelen büyük yıkımların en önemli nedeninin korozyon olduğunu dile getiriyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Altuğ Akbaş, Türkiye'de yalıtımsız binaların sayısının çok yüksek olması nedeniyle, su yalıtımının önemine dikkat çekmeyi görev edindiklerini söyledi. Akbaş, "Deprem kuşağında yer alan ülkemizde su yalıtımı konusu hayati önem taşıyor çünkü binaların taşıyıcı sistemi, korozyon nedeniyle 10 yıl içinde başlangıçtaki taşıma kapasitesinin yüzde 65'ini kaybediyor" şeklinde konuştu.

Akbaş, binalarda korozyona neden olan sorunların en başında su yalıtımının geldiğinin altını çizerek, su yalıtımı yapılmış binaların hem korozyona karşı senelerce direndiğine, hem de depremin yıkıcı etkilerine karşı korunduğuna dikkat çekti. 

"Marmara Depremi'nden sonra yapılan kontrollerde, korozyon tehlikesi somut olarak ortaya çıktı. Çünkü binaların büyük oranda korozyona uğradığı için çöktüğü tespit edildi" diyen Aktaş, şöyle devam etti: "Depremin yıkıcı etkilerine davetiye çıkaran korozyonun olumsuz etkilerinin, hem vatandaşa hem de ülkemize her açıdan önemli kayıplar yaşattığını belirten Altuğ Akbaş, şunları söyledi: "Depreme dayanıklı binalar için su yalıtımı şart ve bunun her binada uygulanmasının hızlandırılması için öncelikle 'Su Yalıtımı Mevzuatı'nın çıkarılması gerekiyor. Kentsel dönüşümün gündemde olduğu günümüzde hayata geçirilecek mevzuatla birlikte, su yalıtımının zorunlu tutulduğu yapılarda kullanılan malzemelerin denetlenmesi de sağlanmış olacak" 

DENETLEME ŞART

Su yalıtımı yaptırmanın başlı başına da yeterli olmadığının altını çizen Altuğ, ayrıca su yalıtımı yapılırken, malzeme ve uygulamaların standartlara uygunluğunun da sıkı bir şekilde denetlenmesi gerektiğini belirterek, "Binalara sızan su, korozyonun yanı sıra, insan sağlığına zararlı küf, mantar ve benzeri organik maddelerin oluşumuna sebep oluyor. Gerek yapı güvenliği, gerekse sağlık ve konfor şartları açısından binalarda mutlaka standartlara uygun malzemelerle su yalıtımı uygulanmalı" diye konuştu.

Fırsat Projeleri