Stüdyo Daireler 1 Ekim'den İtibaren Yasaklanıyor

Konut sektörüne yeni düzenlemeler getirecek olan Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği 1 Ekim'de yürürlüğe girecek.

Stüdyo Daireler 1 Ekim'den İtibaren Yasaklanıyor
28.09.2017 - Perşembe

Konut sektörüne yeni düzenlemeler getirecek olan Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği 1 Ekim'de yürürlüğe girecek.

İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İş Adamları Derneği (İMSİAD) Başkanı Adil Gökçadır, AA muhabirine konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin ilk imar yönetmeliğinin 1985 yılında çıktığını ve o tarihten bu yana 17 değişiklik gördüğünü belirten Gökçadır, Resmi Gazete'de 3 Temmuz 2017'de yayımlanan Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği'nin 1 Ekim'de yürürlüğe gireceğini sözlerine ekledi. 

Başkan Adil Gökçadır konuşmasına şöyle devam etti:

"Eski yönetmelikte toplam kat alanının yüzde 20'si oranında alanı emsal dışı kullanma imkanına sahiptik. Neredeyse balkonların yarıdan fazlasını emsal dışı olarak ilave edebiliyorduk. Önceden 100 metrekare bir daire yaptığınızda balkonların emsalsiz kullanılması nedeniyle bu rahatça 120-125 metrekare olabiliyordu. Şimdi bu imkanlar hemen hemen sıfıra inmiş durumda çünkü şu andan itibaren bu kullanılamayacak. Hatta bundan sonra arsanın toplam emsal alanının en fazla yüzde 30'u kadar ortak alan kullanma şansınız var. Bu da birtakım daralmalara neden oluyor. Belirli kısıtlamalar var ama böyle bir disiplini kötü değerlendirmemek lazım." 

1+0 STÜDYO DAİRELERE YASAK!

Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği ile 1+0 tipi stüdyo dairelerin yapımının da yasaklandığını vurgulayan Gökçadır, "En küçük daire 1+1 olacak. Her müstakil konutta en az bir oturma ve yatak odası bulunmak zorunda. 1+0 stüdyo dairelerin yapımının yasaklanması sektörü etkilemez çünkü Türkiye'de en çok satan 2+1 tipi dairelerdir." dedi.

Türkiye'de arsa fiyatlarının yüksek olduğunu vurgulayan Gökçadır "Şimdi arsaların değerinin düşmesinin son derece doğal olduğunu düşünüyorum. Arsalar eskisinden daha düşük bir imara sahip olacak. Bu nedenle fiyatlar bir parça düşecektir." dedi.
 

Fırsat Projeleri