Sıfır Konut Satışlarında Hızlı Yükseliş

Mayıs ayında satılan konutların yaklaşık yarısı ilk el konutlardan meydana geliyor…

Sıfır Konut Satışlarında Hızlı Yükseliş
29.06.2017 - Perşembe

Prime Property Gayrimenkul Danışmanlığı Kurucu Ortağı Fırat Sezginsoy, Türkiye genelinde konut satışlarının hızlandığını belirtti. Yaz aylarında durağan geçecek olan konut satışlarının yaz sonu itibariyle hızlı bir yükselişe geçeceğini söyleyen Sezginsoy, Mayıs ayı itibariyle Türkiye genelinde 114 bin 800 adet dairenin satıldığını ifade etti.
Fırat Sezginsoy, bu Mayıs ayındaki konut satışlarının geçen yıla göre yüzde 6,4 oranında arttığını belirtti. Ortalama her beş konuttan birinin İstanbul’da satıldığını söyleyen Sezginsoy, toplam satışlar içinde İstanbul’un payının %18,8 oranında gerçekleştiğini, ortalamaya Ankara ve İzmir de dahil edildiğinde en büyük üç şehrin toplam satıştaki payının yüzde 34,5 seviyesine ulaştığını söyledi.
 
Fırat Sezginsoy, Mayıs ayında gerçekleşen konut satışlarının yarısına karşılık gelen 56.043 konutun ilk el satışlar olduğuna dikkat çekti. Mayıs ayındaki ilk el konut satışlarının geçen yıla oranla yüzde 14,4 arttığını belirten Sezginsoy, en çok ilk el satışın yüzde 20 ile İstanbul’da yapıldığını, Van’ın da yaklaşık olarak yüzde oranında paya sahip olduğunu, Ankara’nın ise sıfır konut satışlarında 3. Sırada bulunduğunu ifade etti.


2017 Mayıs ayı itibariyle ipotekli satışlarda bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 11,6 oranında düşüş olduğunu belirten Sezginsoy, ipotekli satışların toplam konut satışları içerisinde yüzde 30,9’luk bir orana sahip olduğunu ifade etti.

Fırsat Projeleri