Ses Yalıtımı Olmayan Binalara Ruhsat Da Yok

Mayıs ayında yürürlüğe girecek olan yeni yönetmelik ile ses yalıtımı olmayan binalara ruhsat verilmeyecek.

Ses Yalıtımı Olmayan Binalara Ruhsat Da Yok
27.02.2018 - Salı

Knauf Insulation’ın Türkiye Genel Müdürü Emre Gürcan, mayıs ayı sonunda yürürlüğe girecek olan yeni yönetmelik ile binalarda ses yalıtımının olmaması durumunda ruhsat alınamayacağını hatırlattı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yaşam konforunu artırmak için çalışmalar yapıyor. Bu çalışmalar kapsamında yeni yönetmelik yayınlandı. Yönetmelikte, her türlü yapı, bina, tesis ve işletmede insanların maruz kalacağı binaların dışından veya içinden kaynaklanan gürültülerin, kişilerin yaşam konforuna, beden ve ruh sağlığına olumsuz etkilerini en aza indirecek tüm kurallar ve standartlar detaylı olarak aktarılıyor. 

YÜKSEK KONDOR SAĞLAYACAK

Yalıtımla ile ilgili çıkarılacak yönetmeliğin bir ihtiyaç olduğunu ifade eden Knauf Insulation Genel Müdürü Emre Gürcan, yönetmelikle birlikte yaşam kalitesinin artacağını belirtti. Son dönemde bir çok kişinin çevre ve komşu gürültüsünden şikayetçi olduğunu ifade eden Gürcan "Günümüzde artık kimse rahatsız edici sesleri duymak istemiyor; insanlar özellikle konutlarındaki ve çalışma alanlarındaki yüksek gürültü seviyesinden olumsuz manada etkileniyorlar ve şikayetçi oluyorlar. Gürültünün yaşam alanlarındaki konforu bozan etkisini azaltmanın en önemli yolu da doğru ses yalıtımı uygulamalarıdır. Özellikle duvar ve döşemelerde alınacak önlemler ile bitişik yaşam alanlarından ve çevreden gelebilecek gürültü seviyesi minimize edilerek yaşam alanlarında yüksek konfora ulaşılabilir. Yürürlüğe girecek ‘Binaların Gürültüye Karşı Korunması’ yönetmeliği doğru şekilde uygulandığı takdirde, yüksek performanslı ses yalıtımı uygulamaları ile gürültünün etkilerini en az indirecektir. Özellikle duvar ve döşemelerden gelen komşu gürültüsü ile çevre gürültüsü, sorun olmaktan çıkabilir. Yaşam konforunu arttıracak bu yönetmeliğin uygulanması, bireylere kazanım sağlayacak. Yayımlanan yönetmeliğe göre, binalarda mekan içi gürültü sınır değerleri ve ses yalıtım sınır değerleri belirlenecek" dedi.

KULLANILAN MALZEME SAĞLIĞA DOST OLMALI

Yönetmeliğe göre, mekanları ayıran duvarların ses geçişini en aza indirecek şekilde yapılacağını ifade eden Gürcan, "Bu da duvar aralarında ses absorpsiyonu amacı ile kullanılan mineral yün kullanımını gereksinim haline getiriyor. Duvar kalınlığının artması ve mineral yün kullanımı, ses yalıtımı performansını arttıran en önemli etkenlerden. Isı yalıtımı amacı ile de kullanılan mineral yünler, ses yalıtımı açısından da duvarın sesi kesmesine önemli katkı yapıyorlar. Mineral yün seçiminde de en fazla dikkat edilmesi gereken konular, sağlığa dost olması, esnek olması, kalınlığının yeterli olması ve uygulama kolaylığıdır." dedi.

Fırsat Projeleri

Skyland İstanbul

İSTANBUL / ŞİŞLİ

En Cazip Yatırım İçin Tek Anahtar

En Cazip Yatırım İçin Tek Anahtar

Makyol Santral

İSTANBUL / ESENYURT

Makyol Santral'de Ödemelerinizi Erteleyin

Makyol Santral'de Ödemelerinizi Erteleyin

Strada Bahçeşehir

İSTANBUL / BAŞAKŞEHİR

Strada Bahçeşehir'de Haftanın Fırsatı

Strada Bahçeşehir'de Haftanın Fırsatı

AND Pastel

İSTANBUL / KARTAL

Sizi Ev Sahibi Yapacak Öneriler AND Pastel'de

Sizi Ev Sahibi Yapacak Öneriler AND Pastel'de

Merkez Ankara

ANKARA / YENİMAHALLE

Ankara'nın Gerçek Merkezinde Millet Bahçesine Komşu Yaşayın

Ankara'nın Gerçek Merkezinde Millet Bahçesine Komşu Yaşayın

Eston Şehir Koru

İSTANBUL / BAŞAKŞEHİR

Eston Şehir Koru'da Müstakil Hayat Sizi Bekliyor

Eston Şehir Koru'da Müstakil Hayat Sizi Bekliyor