Sektörün Devleri İzmir'de Buluştu

İzmir'de düzenlenen 3’üncü Kentsel Dönüşüm ve Stratejik Yaklaşımlar Kurultayı'na sektörün öncü firmaları katıldı.

Sektörün Devleri İzmir'de Buluştu
25.09.2017 - Pazartesi

Sabah Gazetesi'nin ev sahipliğinde düzenlenen 3'üncü Kentsel Dönüşüm ve Stratejik Yaklaşımlar Kurultayı İzmir Kaya Thermal Otel'de gerçekleştirildi. Açılış konuşmasını yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, kentsel dönüşümdeki yeni yol haritasının detaylarını anlattı. Bakan Özhaseki, "Türkiye'de 7.5 milyon konutun yenilenmesi gerekiyor. 15 senelik bir hedef koyduk. Yılda 500 bin konut dönüştürmek için seferberlik başlatacağız" dedi.

VATANDAŞA DA SIFIR FAİZLİ KREDİ

Bakan Özhaseki, belediyelerin kentsel dönüşüm seferberliğinin en önemli aktörü olduğunu söyleyerek "Alan bazlı dönüşüm yapılması hususunda belediyeleri zorlayacağız. Onlara sıfır faizli kredi imkanı sağlayıp, dönüşümün hızlıca hayata geçirilmesi konusunda teşvikler vereceğiz" dedi. Sıfır faizli kredi imkanını vatandaş ve müteahhite de uygulanacağı söyleyen Bakan Özhaseki, "20 maddelik kanun hazırlıyoruz. Dönüşümle ilgili birçok konu çözüme kavuşacak. Meclis açıldığında hazırladığımız kanunu sunacağız. Oy birliğiyle kabul edileceğine inancımız tam" şeklinde konuştu.

DEPREME HAZIRLIKLI OLUNMALI

Depreme karşı hazırlıklı olunması gerektiğini söyleyen Bakan Özhaseki "5 yıl önce çıkan yasayla birtakım işler yapılmış. 5 yıl içinde 1 milyon 100 bin civarında bağımsız bölümü dönüştürecek iş başarmışız. Yeterli mi, değil. Mevzuattan, yanlış uygulamadan kaynaklı sorunlar var, bunların aşılması lazım. Mesela normalde 1 emsal ise 2 emsal yapılıyor, yarısı müteahhite yarısı vatandaşa. Sosyal donatı alanları, altyapı alanları düşünülmüyor. Bu büyükşehirlerde çekilebilir bir durum değil. Finans sorunu var ama onun da çözümleri var. Vatandaşların da ödemelerde bulunması lazım. Yeni bir hedef koyduk kendimize. 20 milyon yapı stoğumuz var, 1999 sonrası yapılan depreme daha dayanıklı öncesine göre. 5 milyon civarında sağlam yapı. 1999 öncesi 15 milyon. Türkiye'de yenilenmesi gereken bağımsız birim sayısı 7,5 milyon civarında. 15 senelik bir hedef koyduk, yılda 500 bin. Buna gücümüz, bilgimiz, teknik kapasitemiz yeterli. Bizim bir an önce seferberlikle bu işe başlayıp bu işi çözmemiz gerekiyor." dedi.

DÖNÜŞÜM BÜTÇESİ ARTACAK

Kentsel dönüşümde bina bazlı değil alan bazlı dönüşümleri tercih ettiklerini anlatan Bakan Özhaseki, dönüşümlerin yapılması için kentsel dönüşüm bütçesini artırmaktan başka çare olmadığını söyledi. Özhaseki, özkaynakların yanı sıra İller Bankasının kaynaklarının da değerlendirileceğini dile getirerek, "İller Bankasına ait 21 sosyal tesisi satışa çıkardık. Aldığımız parayı kentsel dönüşüm hesabına atıyoruz. Tesislerimiz zarar ediyor, yazık günah değil mi?" diye sordu.

FELAKETİ FIRSATA ÇEVİREBİLİRİZ

"Kapıda bir felaket var, bunu fırsata dönüştürebiliriz" diyen Bakan Özhaseki, her yıl yapılacak 500 bin bina ile piyasaya önemli miktarda para gireceğini, evde kullanılan eşyaları üreten 250 sektörün canlanacağını, istihdam yaratılacağını ve milli sanayinin de gelişmesinin sağlanacağını anlattı. Özhaseki, Türkiye'nin inşaat sektörüyle kalkınacağına inanlardan olmadığını ancak inşaat sektörünün "can simidi" olduğuna inandığını ifade ederek, sektörün gelecek 20 yılda büyüyeceğine işaret etti.

5 YILDA 1.1 MİLYON KONUT YENİLENDİ

Bakan Özhaseki, 5 yıl önce çıkan 6306 sayılı kanunla birlikte yapılan 1 milyon 100 bin civarında konutun dönüştüğü bilgisini Verdi. Mevzuattan kaynaklı sorunlar olduğunu ve bunların acilen aşılmasının gerektiğinin altını çizen Bakan Özhaseki, şöyle devam etti: "Mesela normalde 1 emsal ise 2 emsal yapılıyor, yarısı müteahhite yarısı vatandaşa. Sosyal donatı alanları, altyapı alanları düşünülmüyor. Bu büyükşehirlerde çekilebilir bir durum değil. Finans sorunu var ama onun da çözümleri var. Vatandaşların da ödemelerde bulunması lazım. Yılda 500 bin konut hedefi kapsamında bir an önce işe başlayıp bu işi çözmemiz gerekiyor."

Fırsat Projeleri