Satılık Konutta Türkiye'nin En Pahalı İlçesi: Beşiktaş

Türkiye’nin en pahalı ilçesi Beşiktaş oldu. Bölgede satılık konut ortalama metrekare fiyatı 15 bin TL oldu.

Satılık Konutta Türkiye'nin En Pahalı İlçesi: Beşiktaş
21.09.2017 - Perşembe

Türkiye genelinde satılık konut fiyatları en yüksek bölge Beşiktaş oldu. Beşiktaş’ta metrekare fiyatı 15 bin liraya kadar yükseldi.

Konut fiyatları hızla yükselmeye devam ediyor. Satılık konutta Türkiye’nin en pahalı ili yine İstanbul çıktı. Ağustos 2016’da Türkiye genelinde satılık konut ortalama metrekare fiyatı 2 bin 630 TL iken, Ağustos 2017’de 2 bin 805 TL’ye yükseldi. Hürriyet Emlak Ağustos 2017 Emlak Endeksi verileri, Türkiye’nin en pahalı ilçesinin Beşiktaş olduğunu ortaya koydu. Beşiktaş’ta Ağustos ayı itibarıyla satılık konut ortalama metrekare fiyatı 15 bin 251 TL oldu. 

En Pahalı İkinci İlçe Beykoz

Türkiye’nin en pahalı ili İstanbul, en pahalı ilçesi ise Beşiktaş oldu. İstanbul’da son bir yıl içinde satılık konut fiyat artışı yüzde 13 olurken, Türkiye genelinde bu oran yüzde 7 oldu. En pahalı konut fiyatları Beşiktaş bölgesinde tespit edilirken, İkinci sırada 10 bin 141 TL ile Beykoz, üçüncü sırada 9 bin 324 TL ile Bakırköy yer aldı İstanbul’da satılık konut ortalama metrekare fiyatı ilk defa 4 bin 750 TL’ye ulaştı. 

İşte En Pahalı İlçeler 

Türkiye genelinde satılık konut fiyatları son bir yılda yüzde 7 artarken, ortalama metrekare fiyat 2 bin 805 TL oldu. İstanbul, bu fiyat ve oranlara kıyasla Türkiye ortalamasını neredeyse ikiye katladı İstanbul genelinde Haziran 2017’de metrekare ortalama fiyat 4 bin 545 TL iken, Temmuz ayında 4 bin 615 TL, Ağustos ayında ise 4 bin 750 TL oldu. Son bir yıl içinde ve özellikle son aylarda yaşanan düzenli artışa rağmen, kiralık konutların fiyatları yüzde 3 düştü. Kiralık konutun ortalama metrekare fiyatı 21 TL oldu.

Satılık konut fiyatlarının son bir yıl içinde en çok arttığı ilçe yüzde 33 ile Eyüp olurken, bu sırayı yüzde 25 ile Silivri izledi. Son bir ay içinde ise fiyatı en çok artan ilçe yüzde 6,7 ile Eyüp olurken, fiyatı en çok düşen ilçe yüzde -4,5 ile Bağcılar oldu. İstanbul genelinde amortisman süresi de 18 yıl oldu. En kısa amortisman süresine sahip ilçeler arasında ilk sırada 14 yıl ile Sancaktepe yer alırken, Gaziosmanpaşa 15 yıl, Esenyurt ise 16 yıl ile bu sırayı takip etti.

Fırsat Projeleri