Rize'de 3 Bine Yakın Konut Yıkılacak

Rize'de gerçekleştirilecek kentsel dönüşüm kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca dönüşüm için eylem planı hazırlığı başladı. Rize'deki Kentsel Dönüşüm kapsamında 2 bin 700 konut ve 1500 ticarethanenin yıkımı gerçekleştirilecek.

Rize'de 3 Bine Yakın Konut Yıkılacak
20.02.2018 - Salı

Rize'de gerçekleştirilecek kentsel dönüşüm kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca dönüşüm için eylem planı hazırlığı başladı.

Rize'de gerçekleştirilecek kentsel dönüşüm kapsamında ilk etapta 170 dönüm üzerindeki 2 bin 700 konut ve 1500 ticarethanenin yıkımının yapılacağı dolgu alanındaki şehir merkezinin bir bölümü, yeni yaşam alanına taşınacak. Riskli binaların yıkılacağı dolgu alanında ise yatay mimarili kat ve sayı yoğunluğu düşük, az sayıda yeni yapılar inşa edilecek.

DOLGU ALANLARINDA KAT SINIRI İHLAL EDİLDİ

Bu arada Rize'de, 1960'lı yılların ortalarında, dönemin belediye başkanı Ekrem Orhon tarafından başlatılan dolgu çalışmalarıyla yaklaşık 250 dönümlük alan toprağa kazandırılırken, şehir merkezinin yaklaşık 3'te 1'ini oluşturan dolgu alanı üzerinde, ilk etapta 3 kat halinde yapı izni verildi; ancak geçen sürede, dolgu alanına yüksek katlı binalar hayata geçirildi. Bugüne kadar gelen süreçte, aralarında valilik, belediye başkanlığı, kültür merkezi, adliye gibi kamu kurumlarının da yer aldığı çok sayıda binanın inşa edildiği alanda, yaklaşık 70 bin kişi yaşamaya başladı.

TEHLİKE RAPORLAŞTIRILDI

Rize İnşaat Mühendisleri Odası, özellikle dolgu alanlarında yer alan binalara yönelik rapor hazırladı. Söz konusu raporda, 3 kat yapı izni verilen dolgu alanına, mühendislik ilke ve hesaplamalarından uzak zihniyetle yüksek katlı binaların inşa edildiği belirtilirken, deniz suyu seviyesinin altında kalan bina temellerinin de oluşan korozyon nedeniyle zarar gördüğü bilgisine raporda yer verildi. Tuzlu su altında kalan bina demirlerinin de özelliğini kaybettiği ve çapının düştüğü vurgulanan raporda, ayrıca güçlendirme çalışmasıyla ayakta kalabilecek birkaç bina dışındaki tüm binaların yıkılması gerektiğine işaret edildi.

Raporun ardından 70 bin kişinin yaşadığı binaların yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olunduğunun ortaya çıkmasının ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca, alanda kentsel dönüşüm için eylem planı hazırlığına başlandı. Bizzat Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki tarafından da yerinde incelemede bulunulan dolgu alana ilişkin ilk etapta, 170 dönüm üzerindeki riskli 2 bin 700 konut ve 1500 ticarethanenin yıkımının yapılacağı dolgu alanındaki şehir merkezinin bir bölümü, belirlenecek yeni yaşam alanına taşınma kararı alındı. Riskli binaların yıkılacağı dolgu alanında ise kat ve sayı yoğunluğu düşük, az sayıda yeni yapı hayata geçirilecek. 

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Rize Belediye Başkanı Reşat Kasap, yıllar önce deniz doldurularak, kazanılan 350 dönümlük alan üzerine inşa edilen, riskli yapılarla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na gereken bilgileri verdiklerini aktardı. 

Bu alanda atılacak adımlara ilişkin çalışmanın başladığını dile getiren Kasap, riskli yapıların yer aldığı dolgu alanında kentsel dönüşüm projesi uygulanacağını belirterek, "Bakanlık yetkilileri tarafından yapılan incelemelerde belli bir plan doğrultusunda atılacak olan adımları yerinde inceledik. Bu durum, artık devletin en yetkili kurumu tarafından bilinen ve onlara taşınmış bir gerçektir. Bu konuda hem belediyemiz hem valiliğimiz hem de bakanlığımız tarafından gerekenler yapılacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kendi çalışmasını hazırlıyor. Bizde belediye ve valiliğimizle bu konuda çalışmalar gerçekleştiriyoruz" şeklinde konuştu.

Fırsat Projeleri

Skyland İstanbul

İSTANBUL / ŞİŞLİ

En Cazip Yatırım İçin Tek Anahtar

En Cazip Yatırım İçin Tek Anahtar

Makyol Santral

İSTANBUL / ESENYURT

Makyol Santral'de Ödemelerinizi Erteleyin

Makyol Santral'de Ödemelerinizi Erteleyin

Strada Bahçeşehir

İSTANBUL / BAŞAKŞEHİR

Strada Bahçeşehir'de Haftanın Fırsatı

Strada Bahçeşehir'de Haftanın Fırsatı

AND Pastel

İSTANBUL / KARTAL

Sizi Ev Sahibi Yapacak Öneriler AND Pastel'de

Sizi Ev Sahibi Yapacak Öneriler AND Pastel'de

Merkez Ankara

ANKARA / YENİMAHALLE

Ankara'nın Gerçek Merkezinde Millet Bahçesine Komşu Yaşayın

Ankara'nın Gerçek Merkezinde Millet Bahçesine Komşu Yaşayın

Eston Şehir Koru

İSTANBUL / BAŞAKŞEHİR

Eston Şehir Koru'da Müstakil Hayat Sizi Bekliyor

Eston Şehir Koru'da Müstakil Hayat Sizi Bekliyor