Rize-Artvin Havalimanı'nda Rekor!

Deniz dolgusuna yapılan Rize-Artvin Havalimanı, 8-10 metre daha derine yapılacak ve bir ilk gerçekleştirilecek ve yeni bir rekora imza atmış olacak. 

Rize-Artvin Havalimanı'nda Rekor!
19.11.2017 - Pazar

Deniz dolgusuna yapılan Rize-Artvin Havalimanı, 8-10 metre daha derine yapılacak ve bir ilk gerçekleştirilecek ve yeni bir rekora imza atmış olacak. 

Ulaştırma ve Habercilik Bakanı Ahmet Arslan, yapım çalışmaları devam eden ve deniz dolgusuna yapılan Rize-Artvin Havalimanı'nın inşaatında incelemelerde bulundu. 

Ahmet Arslan, Rize-Artvin Havalimanı'nın konvansiyonel bir havalimanı olduğunu, üç bin  metre uzunluğunda ve 45 metre genişliğinde bir piste sahip olacağını söyledi. Ahmet Arslan, Rize-Artvin Havalimanı'na, üç büyük ve bir küçük gövdeli uçağın da aynı anda park edebileceğini belirtti.

"Yeni bir rekor kırılacak"
Rize-Artvin Havalimanı'nın bölgeye yakışır bir havalimanı olacağını kaydedenUlaştırma ve Habercilik Bakanı Arslan, yapılan havalimanına yılda üç  milyon kişiyi ağırlayabilecek bir terminal yapılacağını belirterek şunları söyledi: "Dünyanın  üçüncü, Türkiye'nin ikinci denize yapılan havalimanı olacak. Derinlik açısından Rize-Artvin Havalimanı bir ilk olacak. Ordu-Giresun Havalimanını da denizde  yaptık ama burası oradan 8-10 metre daha derin bir havalimanı ve bu anlamda bir  rekor içeriyor."

"85,5 milyon ton dolgu"
Ulaştırma ve Habercilik Bakanı Arslan, Rize-Artvin Havalimanı için yoğun mesai harcandığını vurgulayarak günde 20 bin ton taş döküldüğünü, üç aylık periyotta günde 80 bin ton, daha sonra ise 120 bin ton taş dökebilecek hıza erişileceğini kaydetti.

Rize-Artvin Havalimanına toplamda 85,5 milyon ton dolgu yapılacağına ifade eden Bakanı Arslan, şöyle devam etti: "85,5 milyon ton dolguyu yakalayabilmemiz için günlük 120 bin ton  taş dökme kapasitesine erişmiş olacağız. İşin hızlanmasına yönelik iş planlaması  yapılmış. Ocaklarla ilgili bir sorun yok ve süreçleri tamamlanmış durumda.  Erişimle ilgili problemler bitmiş durumda. Bir köyümüze de zarar vermemek adına  ilave bir yol deplase edilmiş durumda. Yol marifeti ile taş ocaklarına  erişiyoruz."

Bakanı Arslan, havalimanını kısa sürede bitirerek Rize ve Artvin'in yanı sıra  bölgesel olarak hizmete sunmayı hedeflediklerine belirterek "Elbetteki  Rizeli Artvinli bu havalimanından yararlanacak ama yayla turizmi ile ünlü bu  bölgeye yaz kış gelecek misafirlerimiz de bu havalimanı marifeti ile gelebilecek.  Doğu Karadeniz'de şirin beldede güzellikleri bizimle birlikte görebilme şansını  yakalamış olacaklar" açıklamasında bulundu.

Fırsat Projeleri