Rize-Artvin Havalimanı İçin Deniz Dolgu Çalışmaları Başladı

Türkiye'nin deniz dolgusu yapılarak inşa edilecek 2. havalimanı olacak olan Rize-Artvin Havalimanı'nda deniz dolgusu çalışmaları başladı.

Rize-Artvin Havalimanı İçin Deniz Dolgu Çalışmaları Başladı
16.09.2017 - Cumartesi

Türkiye'nin deniz dolgusu yapılarak inşa edilecek 2. havalimanı olacak olan Rize-Artvin Havalimanı'nda deniz dolgusu çalışmaları başladı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından 766 hektarlık alanda projelendirilen Rize-Artvin Havalimanı, Rize'nin Pazar İlçesi Yeşilköy Köyü'nde inşa çalışmaları tam hız devam ediyor. Türkiye'nin deniz dolgusuna inşa edilecek ikinci havalimanı olacak Rize-Artvin Havalimanı'nda yol çalışması sırasında çıkan malzeme ile deniz dolgusu başladı.

Temeli 3 Nisan 2017'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılan Rize-Artvin havalimanı için, 266 hektarlık alanda 88.5 milyon ton taş dolgu kullanılması planlanıyor. Bu kapsamda Havalimanı inşaatı deniz dolgusu için çalışması sırasında çıkan malzeme ile deniz dolgusu başladı. 

Rize-Artvin Havalimanı için 12 kamyonun aralıksız malzeme taşımaya başladı. İnşaat alanı için kamyonlardan taşınan dolgu malzemeriyle deniz dolduruluyor. Rize-Artvin Havalimanı projesi sahasına 3 ila 7 kilometre mesafedeki Hisarlı, Kanlımezra ve Kuzeyce köyleri sınırında açılacak yeni taş ocaklarına ilave olarak aynı bölgede özel firmalara tahsisli iki ocaktan günlük 83 bin ton dolayında taş nakli yapılması hedefleniyor.

TAŞ OCAKLARINA YENİ YOL ÇALIŞMASI SÜRÜYOR
Taş ocaklarından malzeme taşıyacak nakliye kamyonlarının Karadeniz Sahil Yolu güzergahında trafiği aksatmaması için de önlem alındı. Buna göre; Pazar Tüneli üzerinden geçirilecek yeni yol, Rize-Artvin Havalimanı proje sahasına bağlanarak kamyonların trafiğe çıkması engellenmiş olacak. 

RİZE- ARTVİN HAVALİMANI PROJESİ

Üç bin metre uzunluğunda 45 metrelik piste sahip olacak Rize-Artvin Havalimanı, Türkiye'nin deniz dolgusuna inşa edilecek ikinci havalimanı olacak. 260 metreye 24 metrelik taksi yolu, 300 metreye 120 metrelik aprondan oluşacak olan Rize-Artvin Havalimanı, 88.5 milyon ton dolgu alanı üzerine inşa edilecek. Proje tamamlandığında Rize-Artvin Havalimanı, Türkiye'nin 56'ıncı havalimanı olacak. 

Temeli 3 Nisan 2017'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılan Rize-Artvin havalimanı, 29 Ekim 2020 tarihinde tamamlanması bekleniyor.

Yılda 2 milyon yolcu sayısına ulaşması beklenen Rize-Artvin Havalimanı inşaatı bir milyar 87 milyon 434 bin liraya mal olacak. 

Rize-Artvin havalimanı, Cengiz İnşaat-Aga Enerji İş Ortaklığı ile gerçekleştirilecek.

Fırsat Projeleri