“Pierre Loti-Miniatürk Teleferik İhalesi 2. Kez İptal!

Haliç’in iki yakasını birleştirmesi planlanan “Pierre Loti-Miniatürk” projesi ihalesi 2. Kez iptal edildi.

“Pierre Loti-Miniatürk Teleferik İhalesi 2. Kez İptal!
02.12.2017 - Cumartesi

“Pierre Loti-Miniatürk” teleferik hattı ihalesi Haliç Leonardo da Vinci Yaya Köprüsü'nü olumsuz etkilemesi nedeniyle iptal edildi.

Sözcü’nün haberine göre, İBB Eski Başkanı Kadir Topbaş’ın Havaray ve Haliç Sualtı Karayolu Tüneli projelerinin ardından Haliç’in iki yakasını birleştirmesi planlanan “Pierre Loti-Miniatürk” projesi ihalesi de iptal edildi.

İptal edilen 3. prestij projesi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'ndan istifa eden Kadir Topbaş'ın, Sefaköy-Başakşehir havaray ve Haliç sualtı karayolu tüneli projelerinin iptal edilmesinin ardından Piyer Loti-Miniatürk teleferik projesi Topbaş'ın iptal edilen 3. prestij projesi oldu. Projeyle Eyüpsultan Piyer Loti Tepesi'nden, Haliç'in diğer yakasında bulunan Miniatürk'e uzanan bir teleferik hattı yapılması planlanıyordu. 

Leonardo da Vinci Yaya Köprüsü Olumsuz Etkileniyor

Haliç'in iki yakasını birleştirmesi planlanan “Piyer Loti-Miniatürk” teleferik hattı ihalesi iptal edildi. Bölgenin turizmine önemli bir katkı sağlayacağı düşünülerek hazırlanan teleferik ihalesinin iptal gerekçesi ise dikkat çekici. Teleferik ihalesinin iptal gerekçeleri arasında aynı bölgede yapılması planlanan, “Haliç Leonardo da Vinci Yaya Köprüsü'nü olumsuz etkilemesi” ihtimali de yer aldı.

“Projelerin yeniden değerlendirilerek tamamlanması gerekiyor”

Büyükşehir Belediyesi tarafından Haliç teleferik ihalesinin iptal gerekçesinde şöyle denildi: “Eyüpsultan- Piyer Loti-Miniatürk teleferik hattında bulunan 6 No.lu direğin ‘Haliç Leonardo da Vinci Yaya Köprüsü Avan Projesi' kapsamında yapılması planlanan köprü projesini olumsuz etkilemesi sebebiyle söz konusu 6 No'lu direğin köprü ile Mevlevihane arasında konumlandırılmaması talep edilmiştir. Yapılması planlanan yaya köprüsü ile entegrasyonlarının doğru yapılması ile ilgili oluşan gereklilikten dolayı Eyüpsultan- Piyer Loti-Miniatürk teleferik hattı projesindeki proje revizyonu gerekliliği hasıl olmuştur. Yapılacak proje revizyonlarının inşaat süresi yanında, yapım maliyetlerini de değiştireceği öngörülmekte. Bu nedenle kesin projelerinin yeniden değerlendirilerek tamamlanması gerekmektedir. Söz konusu proje revizyonlarının teleferik sisteminin tamamına etkisi göz önüne alındığında, projenin mevcut halinin uygulamasının 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu Madde 5 Temel İlkeler gereği ‘ihtiyaçların uygun şartlarla, kaynakların etkili, ekonomik ve verimli' kullanılmaması sonucu doğurabileceği gerekçesiyle ihalenin iptal edilmesine karar verilmiştir.”

Fırsat Projeleri