Paylaşımlı Evler Kiracıya Ne Kazandırıyor?

İşte birden fazla kişi tarafından kiralanan dairelerde oluşturulan ortak yaşam konseptinin avantajları…

Paylaşımlı Evler Kiracıya Ne Kazandırıyor?
24.08.2017 - Perşembe

Cushman & Wakefield Yönetici Ortağı Tuğra Gönden’in kaleme aldığı; ''Haftanın Gayrimenkul Notları’’nın bu haftaki konusu: Ortak Yaşam Konseptinin Tercih Edilmesini Sağlayan 5 Neden! İşte o yazı…


Bir süredir yurt dışında ve özellikle ABD’de gelişen bir gayrimenkul türü olarak hızla büyümeye devam eden paylaşımlı ev ya da ortak yaşam konsepti çığ gibi büyüyor. Konut fiyatlarının giderek arttığı büyük şehirlerde, bireyler artık oda kiralayarak daireleri paylaşıyor, “ev” kültürünü kişiye özel olmaktan çıkartıp müşterek bir hayata dönüştürüyor. Temelinde paylaşım ekonomisi esasına göre bir konutun bir çok kişi tarafından ihtiyaçları kadar kullanılması bulunan co-living konsepti, geleneksel konut yerine, bireylerin ortak alanları paylaşarak, kentin profesyonel ve ekonomik koşullarında işbirliği içinde yaşamasını hedefliyor. 


Kiraya Daha Az Yatırım Trendi


Genç nesillerin çalışmak için değişik şehirlerde, hatta ülkelerde yaşadıkları günümüzün modern yaşamında, insanların komşularıyla ve aileleriyle vakit geçirdikleri geleneksel toplum yapısı değişmiş durumda. Baby Boomers için "iyi bir hayat" vizyonunda iyi bir konut bulunurken, Y Kuşağı konut ve kiraya daha az yatırım yapma trendiyle ortak yaşamları tercih ediyor. 


Kira ve Gelir Arasındaki Eşitsizlik

Dünyanın bir çok yerinde konut fiyatları ve kira bedelleri ile bireylerin kazançları aynı oranda artmıyor, bu da yeni mezun ve genç profesyonellerin merkezi konumlarda tek başına yaşamasını zorlaştırıyor. İstatistik verilere göre sadece New York’ta ev arkadaşı modelinde yaşayanların oranı 2005 ve 2015 arasında %20 oranında artmış bulunuyor. Tek başına stüdyo veya 1+1 daire kiralamak yerine birkaç ev arkadaşı ile bir araya gelip, daha geniş bir ev yaşamı tercih eden bireyler, kira maliyetlerinde %40-50 mertebelerinde tasarruf sağlayabiliyor.  


Ortak Yaşam Neden Daha Cazip? 

Ortak yaşam konseptini cazip kılan 5 ana nedeni aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:
1.    Ev satın alma veya uzun süreli kira sözleşmesi imzalamaya gerek kalmıyor 
2.    Eşya satın almaya veya taşımaya gerek kalmıyor
3.    Ek maliyet ve risk yok.
4.    Ev arkadaşı bulmaya gerek yok.
5.    Tüm hizmetlere para ödemeye gerek kalmıyor.
 

Fırsat Projeleri