Pasif Evler Yüzde 90 Tasarruf Sağlıyor

Ankara Etimesgut'ta hayata geçirilen Pasif Ev projesi ısıtma ve soğumada yüzde 90'a yakın enerji verimliliği sağlıyor.

Pasif Evler Yüzde 90 Tasarruf Sağlıyor
13.11.2017 - Pazartesi

Ankara'da hayata geçirilen 'Pasif Ev' projesi, yüzde 90 tasarruf sağlıyor. Sıfır Enerji ve Pasif Ev Derneği (SEPEV) Yönetim Kurulu Başkanı Tuğba Salman Gürcan, Ankara'nın Etimesgut ilçesinde yapılan pasif evin açılışında projeye ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Pasif evin alanında uzman mimar ve mühendisler tarafından inşa edildiğini dile getiren Gürcan, evin toplam büyüklüğünün 250 metrekare olduğunu söyledi. Gürcan, doğalgazdan bağımsız olarak evin ısıtma ve soğutulmasında güneş ve hava kaynaklı çevreci sistemlerin kullanıldığını aktardı.

YÜKSEK YALITIM SAĞLIYOR

Pasif evin normal konutlara göre enerji tüketiminde çok daha avantajlı olduğuna işaret eden Gürcan "Pasif ev kullandığı enerji miktarıyla günümüz konutlarına oranla ısıtma ve soğumada yüzde 90'a yakın enerji verimli olarak tasarlandı. Konutun iklimlendirme, güvenlik ve aydınlatması akıllı ev sistemleriyle uzaktan erişimle kontrol edilebiliyor. SEPEV olarak 2016 yazında örnek bir proje hayata geçirmek hayaliyle çalışmalara başladık. Ülkemizdeki yapı stokunun acı yüzü, kötü malzeme ve imalatlarla uzun yıllara yayılan iş takviminde inşa edilmiş, alışılagelmiş bir kooperatif yapısı bulunuyor. Hedefimiz, yüksek yalıtım ve çevreci teknolojilerle bu konutu mümkün olduğunca şebekeden bağımsız sıfır enerji ile işletilen, örnek bir konut haline dönüştürmek. Bu konut projesiyle enerji verimliliği esas mimariye ve teknolojiye sahip evlerin nasıl olması gerektiğini gösterdiğimiz gibi, aynı zamanda büyük şehir hayatından kopmadan sürdürülebilir bir yaşam örneğinin mümkün olduğunu kanıtlamayı da amaçlıyoruz" dedi.

Fırsat Projeleri