Özhaseki Açıkladı: Sosyal Tesisler Satışta

Bakan Mehmet Özhaseki, Meram Belediyesi tarafından düzenlenen 'Miras, Geçmişi İhya Geleceği İnşa Kentsel Dönüşüm Projesi' programına katıldı.

Özhaseki Açıkladı: Sosyal Tesisler Satışta
11.09.2017 - Pazartesi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İller Bankası'nın tüm sosyal tesislerinin satışa çıkarıldığını söyledi. 

Bakan Mehmet Özhaseki, Meram Belediyesi tarafından düzenlenen 'Miras, Geçmişi İhya Geleceği İnşa Kentsel Dönüşüm Projesi' programına katıldı. Burada yaptığı konuşmada Türkiye'nin tüm illerinde kentsel dönüşüm projelerinin devam ettiğini dile getiren Bakan Mehmet Özhaseki, "Türkiye'nin birçok yerinde kentsel dönüşüm denildiği zaman birçok belediye başkanı arkadaşımız, binaları yıkıp yenilemeyi, yenilerken de buradaki yoğunluğu iki misli artırarak yarısını müteahhide, diğer yarısını da vatandaşa dağıtıp işin içerisinden çıkmayı sanki maharet sanıyorlar. İşin garip tarafı, o yıkmış oldukları binalar bir gün yıkılabilecek iken kendi yapmış oldukları o çirkin binalar 50-100 yıl yıkılamayacak" şeklinde konuştu.

Deprem hatırlatmasında da bulunan Bakan Özhaseki, ülke topraklarının yüzde 66'ısının birinci ve ikinci derece deprem bölgesinde olduğunu dile getirdi. Özhaseki, nüfusun yüzde 71'inin deprem bölgesinde yaşadığını aktaran Özhaseki, "Deprem bir gerçek ancak tedbir alabiliriz. Geçtiğimiz yüzyılda Anadolu coğrafyasında 6 ve üzeri meydana gelen depremlerin sayısı 56'dır. Ölen insanımızın sayısı ise 100 bin civarında. Mali kaybımız yüz milyar dolar civarında. İnsanları deprem öldürmez kötü yapılar öldürür. Bilim adamları İstanbul için bir deprem gerçeğinin olduğunu söylüyor. Önümüzdeki 15 yıl içerisinde bir deprem olacak dediklerinde bunu seyretmemiz mi gerekiyor? Tedbir alıp gayret etmeyelim mi? Şu an bir gayret içerisindeyiz ve onun için uğraşıyoruz" diye konuştu.

İller Bankası sosyal tesislerine ilişkin de konuşan Bakan Özhaseki, "İnsanlar başka yerde de yemek yiyebilir, sosyal tesislerde otellerimiz var ancak insanlar başka yerlerde de kalabilir ama bizim sosyal tesislerden elde edeceğimiz gelirleri biriktirip kentsel dönüşüm yapan belediyelerimize sıfır faizle dağıtmaya başladığımızda tüm belediye başkanlarımıza sanki moral geliyor. Fedakarlığa kendimizden başlıyoruz" ifadelerini kullandı.

Fırsat Projeleri