Otopark Yönetmeliği Bir Şans

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından her daireye bir otopark zorunluğu getiren yönetmelik taslağına TESK'ten destek geldi.

Otopark Yönetmeliği Bir Şans
22.08.2017 - Salı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından her daireye bir otopark zorunluğu getiren yönetmelik taslağına TESK'ten destek geldi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, kentsel dönüşüm sürecinden itibaren her binada daire başına bir otopark düşmesi gerektiğini belirterek, "Çevre ve Şehircilik Bakanlığının otopark yönetmeliği uygulamaya geçirilmelidir" şeklinde konuştu.

Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan TESK Genel Başkanı Palandöken, otopark sorunun, çözülmesi gereken en önemli konulardan biri olduğunu kaydederek, artan nüfus ve hızlı kentleşmenin araç ve bina sayısında artışa neden olduğunu vurguladı. 

Her apartmanın altında, yan tarafında veya arka bahçesinde otopark alanının bulunmadığını da anımsatan palandöken, özellikle kentsel dönüşüm sürecinden itibaren her binada daire başına bir otopark düşmesi gerektiğini dile getirerek, "Yaşadığımız apartman ve çevrede en önemli sorunlardan birisi otopark alanlarının az olması. Bugün 19 milyon civarında konut sayımız var. Trafiğe kayıtlı araç sayısı ise mart sonu itibariyle 21 milyon 362 bin 512 oldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının otopark yönetmeliği uygulamaya geçirilmelidir. Kentsel dönüşümle beraber yıkılıp yeniden yapılan binaların hepsinde otoparkın zorunlu olması gerekiyor. Her daireye en azından 1 otopark yeri düşmeli. Müteahhitlerin bina yapımında otopark alanı için uygun parsel belirlemeleri gerekiyor. Devlet yapıları da özel yapılar da otopark sorununu göz ardı etmemeli. Otopark problemi hem şehir içinde hem mahalle arasında birçok sorunu beraberinde getiriyor" ifadelerini kullandı.

Fırsat Projeleri