Osmaniye'de Konut Satışları Arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Ağustos ayında Osmaniye'de konut satışlarında yüzde 30 artış yaşandı.

Osmaniye'de Konut Satışları Arttı
27.09.2017 - Çarşamba

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Ağustos ayında Osmaniye'de konut satışlarında yüzde 30 artış yaşandı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) Ağustos ayı konut satışına ilişkin verileri açıkladı. Açıklanan verilere göre Osmaniye'de Ağustos ayında 584 konut satıldı. Geçen yılın aynı dönemine göre konut satışlarında yüzde 30'luk artış yaşandı. 

Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Başkanı Murat Teke, TÜİK verilerini değerlendirerek konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Teke, "Osmaniye, Temmuz ayında 584 konut satışı ile iller arasında 46. sırada yer aldı. Geçen yılın aynı ayına göre 27 ilde konut satışlarının azaldığı Ağustos ayında Osmaniye, geçen yıla göre yüzde 30 oranında artışla konut satışlarının en çok arttığı 10. il oldu. Ocak-Temmuz döneminde ise 4 bin 388 konut satışı ile iller arasında 40. sırada yer aldı" dedi.

Türkiye genelinde geçen yıl konut satışlarında rekor kırıldığına vurgu yapan Teke, "2017 yılında da satışların artması konut sektöründe istikrarlı bir yükseliş eğilimi olduğunu gösteriyor. Türkiye genelinde konut satışları ilk 8 ayda bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7.7 oranında artarak 890 bin 430 oldu. Ağustos ayında, konut satışlarının en yüksek olduğu iller, 18.696 konut ile İstanbul, 12 bin 630 konut ile Ankara ve 6 bin 838 konut ile İzmir olurken, konut satış sayısının en düşük olduğu iller sırasıyla 13 konut ile Hakkâri, 16 konut ile Ardahan ve 61 konut ile Bayburt oldu. Bu ayda, yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11 artarak bin 684 adet oldu" şeklinde konuştu. 

Osmaniye’de yüzde 30, Türkiye genelinde ise yüzde 5 oranında artan Ağustos ayı konut satış rakamlarının inşaat sektörünün ekonomideki lokomotif sektör olma niteliğini koruduğunun da bir göstergesi olduğunu ifade eden Murat Teke, "Konut sektöründeki istikrarlı yükseliş eğilimi,  ekonomisindeki istikrarın da bir göstergesi olarak önem taşımaktadır. Sektör büyürken, beraberinde ekonomiyi de büyütmektedir. Türkiye bu yılın birinci çeyreğinde yüzde 5.2, ikinci çeyreğin de yüzde 5.1 oranında yüksek büyüme performansı gerçekleştirmiş ve G20 ülkeleri arasında Çin ve Hindistan’ın ardından üçüncü olmuştur"dedi.
 

Fırsat Projeleri