Orta Gelirliler İçin Ev Almanın Tam Sırası

İnşaat patronları “Orta gelir grubu için ev almanın tam zamanı” dedi...

Orta Gelirliler İçin Ev Almanın Tam Sırası
04.08.2017 - Cuma

İnşaat sektörü bankaların mevduat yarışı ile sekteye uğrasa da konutun mevduat faizinin getirisinin geride kalmasına sektörden yanıt geldi. İnşaat patronları yaptıkları açıklamada  “Konut getirisinin azalması, inşaatçının fedakârlığını gösterir. Son 1 yıldır maliyet artışını konut fiyatlarına yansıtmadık. Orta gelir grubu için ev almanın tam zamanı” dedi.


Vatandaş yüzde 15'lere varan faizler nedeniyle parasını konut yerine mevduatta değerlendirmeyi tercih etmeye başladı. İnşaat sektörünün önde gelen temsilcileri, "Konut getirisinin azalması, inşaatçının fedakârlığını gösterir. Üreticilerin fiyat artışını dizginleyip tüketiciye daha düşük fiyatlı konut sunmak istemesinin bir sonucudur. Son 1 yıldır maliyet artışını konut fiyatlarına yansıtmadık. Eylülde fiyatlar yüzde 15 ila 20 artacak. Orta gelir grubu için ev almanın tam zamanı" görüşünde birleşti.


Maliyet Artışını Yansıtmadık


Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda KONUTDER Başkanı Altan Elmas, son 1 yıldır inşaat sektöründe maliyet artışlarının da fiyatlara yansıtılmadığını söyledi. Elmas, şöyle konuştu: "Firmaların fiyat politikaları genel politikayı etkiliyor. Gayrimenkul sektörü temsilcileri olarak 15 Temmuz'dan sonra Türkiye'de ekonomik çarkların dönmesine odaklandık. Yaptığımız tarihi kampanyalarla maliyet artışlarını sübvanse ettik. Kurdan kaynaklanan yüzde 18 maliyet artışımız var. Bu artışı biz konut fiyatlarına yansıtmadık. Ancak son çeyrekte yüzde 10'luk bir artış öngörüyoruz. Bu sebeple konut almak için en uygun zamanlardayız."


Zam Yapmadık

Dap Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, darbe girişiminden sonra hiçbir projede zam yapmadıklarını vurguladı. Yılmaz, "Maliyetler yüzde 18 arttı. Yeni yapılacak projelerde fiyatlar yüzde 15 ila 20 arasında artacak. Sektör temsilcileri olarak, hem arsa hem finansman hem de maliyet artışlarını göğüsledik" diye konuştu. Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya da konut fiyatlarının her yıl yüzde 15 artacağının altını çizerek, ev almak isteyenlerin bu fırsatı değerlendirmeleri gerektiğini belirtti.


Orta Gelirliler İçin Büyük Fırsat

Sinpaş Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Çelik, "Bu durum sürdürülebilir değil. Bu dönem orta gelir grubu için büyük şans" ifadelerini kullandı. Özak GYO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık da, son 6 ayda maliyetlerin ciddi arttığını belirterek, "Yatırımcı bu artışı sineye çekiyor" dedi.

Konut Fiyatları Yeni Sezonda Fırlayacak

İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, konut fiyatlarında artış yapmamaya gayret ettiklerini ve kâr marjlarından feragat ettiklerini belirterek, "Sadece hammaddelerdeki fiyat artışını konut alıcısına yansıtmaya çalışıyoruz" şeklinde açıklamalarda bulundu. Durbakayım, "Tüketicinin yanında olduğumuzu ve ekonomiye destek verdiğimizi söylüyoruz. Mevduat gibi makroekonomik veriler, üreticilerin de elini taşın altına koyduğunu gösteren en somut örnek oldu" dedi. Durbakayım orta vadede bu durumun tehlikeli olabileceğini, baskı altına alınan konut fiyatlarının bir yay gibi fırlayabileceği gerçeğini de göz ardı etmemek gerektiğinin altını çizdi. Durbakayım, şöyle devam etti: "Bu durum konut almak için bugün en uygun zaman. Biz üzerimize düşeni hakkıyla yapacağız. Mevcut durumdan daha geniş kitlelerin faydalanması için dayanabildiğimiz kadar dayanacağız."
 

Fırsat Projeleri