Öğrencilerin Konforu Artacak!

Özel Öğrenci Barınma Hizmetleri Yönetmeliği’ndeki değişiklikle yurtlarda iki kişilik odalar üç yada tek kişilik odalara dönüştürülecek.

Öğrencilerin Konforu Artacak!
08.09.2017 - Cuma

Özel Öğrenci Barınma Hizmetleri Yönetmeliği’ndeki değişiklikle yurtlarda iki kişilik odalar üç yada tek kişilik odalara dönüştürülecek.

Yurtlarda iki öğrencinin bir odada kalamayacak olması beraberinde dönüşüm sürecini de başlattı. Buna göre yurtlarda iki kişilik odalar, üç kişilik ya da tek kişilik odalara dönüştürülecek. Konuya ilişkin açıklama yayan Republika CEO’su Doğan Kaşıkçı, "Türkiye’de hala orta-yüksek kalitede özel yurtlara ihtiyaç var. En çok ihtiyaç İstanbul’da ama İzmir, Eskişehir, Ankara, Adana, Kayseri gibi illerde kaliteli yatak ihtiyacı var. Bu işin yatırım anlamında potansiyeli yüksek. Bu iller, bizim de yatırım anlamında radarımızda. Türkiye’de öğrenci konaklama yatırımları hala büyük ihtiyaç. Hızlı bir şekilde devam edecek" şeklinde konuştu.

Kaşıkçı, Mayıs ayında yayınlanan ve Milli Eğitim Bakanlığı’nca hazırlanan Özel Öğrenci Barınma Hizmetleri Yönetmeliği’nce artık yurtlarda iki öğrencinin bir odada kalamayacak olmasının sektörde dönüşüm başlattığını anımsatarak, bunun ciddi anlamda değişime yol açtığını dile getirdi.

İKİ KİŞİLİK ODALARI KALDIRMA SÜRECİNE BAŞLADIK

Yönetmelikten önce yatırım yapmış şirketlerin de dönüşüme girdiklerini belirten Doğan Kaşıkçı, "Bizde iki kişilik odaları kaldırma sürecine başladık. Bu yıl iki kişilik odalara öğrenci kabul ettik, odalardan mümkün olanları üç kişilik, mümkün olmayanları tek kişiliğe çeviriyoruz. 2018 Eylül’e kadar iki kişilik odaları dönüştüreceğiz. Tabii iki kişilik odaları bir duvarı yıkarak, üç kişilik oda yapmak maliyet yaratıyor, tek kişilik odalar gelir kaybı oluşturuyor" diye konuştu.

ODALIRI GENİŞLETİYORUZ

Kaşıkçı, öğrencilere kaybettikleri konforu geri vermek için biraz daha geniş oda yapmaya çalıştıklarını söyledi. Kaşıkçı, "Yönetmeliğin sonucu olarak özel yurtlarda tek kişilik odalara kayış olacaktır. Çünkü zaten kalabalık odada kalmayı tercih edecek öğrenci devlet yurduna kalmaya gider. Velilere devletin bu konuda pedagojik araştırmalar yaptığını, bunun bir devlet kuralı olduğu söylüyoruz, devletin bunu böyle daha uygun olduğunu düşündüğünü söylüyoruz" ifadelerini kullandı.

Fırsat Projeleri