Öğrencilerin Kiralık Daire Arayışı Başladı

Yurt yaşamından sıkılan üniversite öğrencileri kiralık daire arayışına girdi.

Öğrencilerin Kiralık Daire Arayışı Başladı
09.08.2017 - Çarşamba

Yurt yaşamından sıkılan üniversite öğrencileri kiralık daire arayışına girdi. İstanbul'da kiralık daireler konusunda hareketlilik yaşandığını dile getiren Emlakçılar Odası Başkanı Aşa, kiralık daire arayışında öğrencilerin başı çektiğini söyledi.

2017-ÖSYS yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrenciler ve velilerin daire ya da yurt arayışı da başladı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, 100 bin öğrencinin 35-40 bin daire kiralamasını beklediklerini dile getirdi.

İstanbul genelinde halihazırda kiralık daire sıkıntısı olmadığını dile getiren Nizameddin Aşa, Fatih gibi hem turizmin hem de ticaretin çok yoğun yaşandığı birkaç ilçe haricinde öğrencilerin istediği lokasyonda kiralık daire bulabileceğini dile getirdi. 

Üniversitelerin kapanmasıyla evlerin boşaldığı Ağustos ayı ile birlikte de yeni öğrencilerin kiralık daire arayışlarına yeniden başladığını aktaran Aşa, "Esas hareketlilik ağustos ayında yerleştirme sonuçlarının açıklanmasıyla başlıyor. Bu süreçte daire kiralayan, kiralık daireden çıkan veya dairesini değiştiren öğrenci sayısı 150 bin ila 250 bin arasında" ifadelerini kullandı.

KİRALIK DAİRE FİYATLARI YÜZDE 20 DÜŞTÜ

Bu eğitim-öğretim döneminin başında ilk defa ev kiralayacak üniversite öğrencisi sayısının ortalama 100 bini, bu kişilerin kiralayacağı daire sayısının da 35-40 bini bulmasını beklediklerini aktaran Aşa, "Son bir yılda kiralık daire fiyatları yüzde 20-25 düştü" dedi.

DAİRE ARAYIŞLARI ÜNİVERSİTELERİN OLDUĞU BÖLGELERDE YOĞUNLAŞIYOR

Başkan Aşa, üniversite öğrencilerinin İstanbul'da en çok Beşiktaş, Kadıköy, Şişli, Fatih ve Bakırköy'de kalmak istediğini aktardı. En çok kiralık talebin bu ilçelerde olduğunu dile getiren Aşa, Avcılar, Esenyurt, Zeytinburnu, Eyüp, Bahçelievler, Ataşehir, Kartal ve Maltepe'nin de kısmen tercih edildiğini ifade etti.

En çok tercih edilen Beşiktaş, Bakırköy, Fatih, Şişli ve Kadıköy'de geçen yıl 2 bin 500-3 bin liraya ancak kiralanabilen 2+1 dairenin bu yıl 2 bin-2 bin 200 liraya kiralanabildiğini anımsatan Aşa, bu ilçelerde kiralık fiyatların 2 bin TL'den başladığını aktardı.
 

Fırsat Projeleri