Öğrenciler Geliyor Kiralar Artıyor

Emlakçılar, İstanbul'da ağustos - eylül ayları içindeki kira artışını üniversite öğrencilerine bağladı. 

Öğrenciler Geliyor Kiralar Artıyor
03.09.2017 - Pazar

Emlakçılar, İstanbul'da ağustos - eylül ayları içindeki kira artışını üniversite öğrencilerine bağladı. 

Türkiye genelinde kiralar 350 lira ile 2 bin 500 lira arasında değiştiğini dile getiren Emlakçılar, en fazla üniversite öğrencisine ev sahipliği yapacak olan İstanbul’da ise yine kiraların 800 ile 2 bin 500 lira arasında değiştiğini ifade ediyor. 

İstanbul’da son zamanlarda öğrencilerden gelen yoğun talebin kiralık konut fiyatlarını yukarıya çektiğini kaydeden emlakçılar, Türkiye genelinde Ağustos ayında kiraların bir önceki yıla göre en az yüzde 15 arttığını aktardı.

TÜİK verilerine göre kiralar, temmuz ayından itibaren yükselişe geçti. Sene başından haziran ayına kadar yıllık artışta yüzde 3’ler seviyesinde seyreden kiralık konut fiyatları temmuz ayında ise yüzde 4 sınırına dayandı. 

Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi’nin, Ağustos 2016’da 2015’in Ağustos ayına göre yüzde 14.52 oranında artığı gözlenirken, emlakçılar benzer bir tablonun bu yıl için de geçerli olduğunu belirtiyor. Eylül ayının ortasında açıklanacak olan Ağustos ayı Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi’nin ise genel beklenti oranın en az yüzde 15 artacağı öngörülüyor. 

EN ÇOK ARTIŞ İSTANBUL'DA OLACAK

Emlakçıların beklentileri ise kira artışlarının en çok yaşanacağı illerin ise üniversitelerin yoğunluklu olduğu illerde yaşanacağı yönünde. Buna göre İstanbul, Bursa, Eskişehir, Aydın, Van ve Bilecik'te kira artışları beklenirken, en düşük kiralık ev fiyatlarının ise Sakarya olduğu gözlendi. Sakarya'da 350 TL'ye 1+1 ev bulunurken, bu ili 500 liralık kiralık ev fiyatı ile Eskişehir ve Zonguldak takip ediyor. 

Üniversite öğrencilerin en yüksek kira ödediği il ise yine İstanbul. İstanbul'un konut sayısı en fazla ilçesi Esenyurt ise öğrencilerin konaklama lokasyonu olarak dikkat çekiyor. Ev arayan öğrenciler, bütçelerine en uygun kiralık evi Esenyurt'ta buluyor. Düşük kira konusunda Esenyurt’u Beylikdüzü, Esenler, Pendik ve Ümraniye takip ediyor. Öğrenciler 1+1 konutları Esenyurt’ta 650 TL'den kiralayabiliyor. 

Fırsat Projeleri