Öğrenciler En Çok Bu Bölgelerden Ev Bakıyor!

İstanbul’da Temmuz ve Ağustos aylarında ağırlıklı olarak “uygun fiyatlı kiralık daire” araması yapıldı. İşte sonuçlar…

Öğrenciler En Çok Bu Bölgelerden Ev Bakıyor!
25.08.2017 - Cuma

Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından konut aramalarında öğrenci etkisi kendini hissettiriyor. En çok arama en fazla üniversitenin yer aldığı İstanbul sınırlarında yapıldı.

İstanbul’da kiralık daire arama oranı 2 ayda %33’ten %44’e yükselirken, bu oran Şişli, Beşiktaş, Kadıköy ve Bakırköy gibi öğrencilerin tercih ettiği lokasyonlarda %68’e kadar ulaştı.

Temmuz’da Beşiktaş, Ağustos’ta Şişli Bölgesi Şampiyon

Üniversite sınav sonuçlarının açıklanması ve kayıt dönemlerinin başlamasıyla kendini gösteren kiralık konut aramalarında sonuçlar belli oldu.

Sonuçlara göre kiralık daire aramasında kiralık daire aramasında zirveye Temmuz’da Beşiktaş, Ağustos’ta Şişli oturdu. Bu alanda ilk 5 ilçe sırasıyla Şişli, Beşiktaş, Ataşehir, Bahçelievler ve Avcılar olurken, satılık dairede en çok aranan 5 ilçe Esenyurt, Tuzla, Sancaktepe, Beylikdüzü ve Başakşehir olarak sıralandı.

Öğrencilerin kiralık konut aradıkları ilçelerin tam listesi şöyle:

Lokasyon ve Ulaşım İmkanı, Kirayı Belirliyor

Yapılan araştırma neticesinde 100 metrekare büyüklüğünde bir standart dairenin İstanbul genelindeki ortalama kira değeri 2.200 TL. Ancak İstanbul’un bazı semtlerinde kira bedelleri, toplu ulaşımın ana güzergahında değilse ve konutlar çok yeni bir binada değilse daha düşük seyredebiliyor. Kiralar, dairelerin niteliği arttıkça, bina yaşı düştükçe ve lokasyon toplu ulaşıma ve merkeze yakınlaştıkça yükselmeye başlıyor.

İstanbul’da Kira Değeri 1.500 TL’nin Altında Olan 24 İlçe


Özellikle öğrencilerin ve yeni evli çiftlerin ilgi gösterdiği, kiranın minimum 1.500 TL bandında seyrettiği bölgeler şöyle sıralanıyor.

 “Konut Satışlarında Artış Yaşanıyor”

Açıklanan TÜİK verilerine göre Türkiye genelinde konut satışları 2017 Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %42,4 oranında artarak 115.869 oldu. Türkiye genelinde ipotekli konut satışları ise bir önceki yılın aynı ayına göre %62,4 oranında artışla 38.575’e çıktı. İlk defa satılan konut sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre %42,6 artarak 53.949 seviyesine çıktı ve payı da % 46,6 olarak gerçekleşti. 

Fırsat Projeleri