Ofis Anlayışı Değişiyor. Artık Bu Kriterler Önemli!

Ferko İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gökçe Meriçten kurumsal yatırımcıların ofisten beklentilerini açıkladı…

Ofis Anlayışı Değişiyor. Artık Bu Kriterler Önemli!
30.08.2017 - Çarşamba

Dünya Gazetesi köşe yazarı Volkan Akı, Ferko İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gökçe Meriçten ile yeni ofis anlayışını değerlendirdi. İşte o yazı…


Ofisin Türkiye’de kendi içinde de sorunları var. Son dönemde markalaşma yolunda önemli adımlar atan Ferko İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gökçe Meriçten ile ağırlıklı bu konuyu, yeni ofis anlayışlarını konuştuk.


Meriçten, “Arz çok gibi görünse de aslında arz yok çünkü beş projeden üçü yanlış proje. Proje nitelikli olmadığı için de arz sepetine girmiyor. O ofisler yarın da boş kalacak. Fiyatı yarıya da indirse boş kalacak” diyor. 


Ofiste Kurumsal Yatırımcıların Beklentileri Çok Değişti


Ofis bandında kurumsal beklentileri yakalayabilmek satış için tek çare olarak görülüyor. İnşaat sektöründe markalaşma çok zor yürüyor. Yap-satçı müteahhit anlayışından kurtulamadık. Bu konuda ancak birkaç şirket son dönemde farklı özellikleriyle ön plana çıkıyor. İşte bunlardan biri kendini bir inşaat şirketinden çok “proje” geliştirici olarak tanımlayan Ferko İnşaat. Ferko bu sene de Contemporary İstanbul’un sponsorlarından biri olmuş onu da bir not olarak ileteyim. Ferko İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gökçe Meriçten ise ailenin yeni kuşağını temsil ediyor. Meriçten, “Sektörün kurumsallaşmaya ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Her şey bittiğinde geriye kalacak olan markadır. Bu iyi anlaşılmalı” diyor. 


Fiyata Gelene Dek Çok Şey Var


Gökçe Meriçten’e şöyle soruyorum: Ofis seçimlerinde fiyattan daha önemli kriterler öne çıkmaya başladı desek sizce bu doğru bir tespit olur mu? 

“Kesinlikle öyle… Bunun bir örneğini Kağıthane’de biz görüyoruz. Bizden yüzde 30 daha ucuz bir projede kiralık binalar hala boş duruyor. Biz ise ciddi bir doluluk oranını yakalayıp, önemli firmalara ev sahipliği yapıyoruz. Neden? Çünkü o firmaların, fiyata gelene kadar “check-list’”inde öncelik verdiği pek çok kriter var. Teknik olarak yaşam tarzı olarak o talepleri karşılayamadığınızda fiyatın da bir önemi kalmıyor. Siz teknik kriterleri karşılayabildiğinizde ise büyük ve kurumsal firmalar öncelikli olarak size yöneliyor. Bir de tabii kağıt üzerinde proje ya doğrudur ya yanlıştır. O iş başladıktan sonra, o işin dönme ihtimali yoktur. Türkiye’nin yanlışı genelde bu baktığınızda. Otelde olsun, AVM'de olsun… Projeye başlanıyor, proje bitiyor, hala otel binası çıkıyor. Bitti yani sizin o saatten sonra binayı yapmanız bir şey ifade etmiyor. Çünkü 10 otel grubuyla oturun masaya, 10’unun da talepleri farklıdır. Bu taleplere göre hazırlamadıysanız, o yüzden ölü proje oluyor.”
 

Fırsat Projeleri