MÜSİAD'dan, Vize Krizi Açıklaması!

MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, ABD’nin Türkiye’den yapılan vize başvurularını askıya almasıyla ilgili bir açıklama yaptı.

 MÜSİAD'dan, Vize Krizi Açıklaması!
09.10.2017 - Pazartesi

MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, ABD’nin Türkiye’den yapılan vize başvurularını askıya almasıyla ilgili bir açıklama yaptı

Türkiye ve ABD arasında meydana gelen vize krize yönelik bir açıklama MÜSİAD tarafından geldi. MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman  Kaan: “İş dünyasının temsilcileri olarak bizlerin temennisi, gerilimin iki ülke arasındaki ekonomik ilişki ve işbirliğine fazla  etki etmesidir.” dedi.

Kaan; “Mütekabiliyet esâsı, devletlerarası ilişkilerde maruz kalınan davranışa aynı şekilde karşılık verme prensibini gerektirir. Türkiye; şerefli ve güçlü bir ülke olarak, ABD’nin vize başvurularını askıya almasına karşılık, bu esasa dayanarak vizeleri karşılıklı olarak kaldırma kararı aldı. Ülkemiz, uluslararası arenada eşit bir şekilde varlığını sürdürüyor, dolayısıyla kendisine yönelik yapılan yaptırımlara elbette tepkisiz kalmayacaktır.” diye konuştu.

MÜSİAD: “Temennimiz Krizin İşbirliğine Fazla  Etki Etmesidir”

Vize krizi sürecini değerlendiren MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan: “Diğer yandan, Türkiye ile ABD arasındaki vize krizinin elbette ekonomiye yansımaları da olacaktır. Yaklaşık 18,5 trilyon dolarlık büyüklüğüyle ABD ekonomisi, Türkiye gibi ihracatını sürekli geliştiren ve hedeflerini yüksek tutan bir ülke için çok değerli bir pazar konumunda yer alıyor. Nitekim 2016 yılında en çok ihracat yaptığımız 5. ülke olan ABD’yle ikili ticaret hacmimiz 17,5 milyar dolara kadar yükselmişti. Bu bağlamda Amerika ile olan ticari ilişkilerimizi rasyonel bir şekilde sürdürmemiz ve daha ileri seviyelere taşımamız gerekiyor. Bu nedenle iş dünyasının temsilcileri olarak bizlerin temennisi, bu gerilimin iki ülke arasındaki ekonomik ilişki ve işbirliğine asgari düzeyde etki etmesidir.” Dedi.

Fırsat Projeleri