Muhtasar Beyanname Nasıl Çıkarılır?

Gelir vergisi beyanlarından biri olan muhtasar beyanname ile ilgili tüm merak ettikleriniz bu yazıda…

Muhtasar Beyanname Nasıl Çıkarılır?
20.06.2017 - Salı

Muhtasar Beyanname Nedir?

Gelir vergisi beyanlarından biri olan Muhtasar beyanname, işverenler veya vergi tevkifatı yapan kişiler tarafından gerçekleştirilen vergi beyanıdır. Stopaj usulü bir vergilendirmenin söz konusu olduğu bu vergilendirme türü vergi dairesine bildirilir. Bu usule göre vergi ödemesi asıl borçlu olan kişiden değil, sorumlu olan kişiden talep edilir. 


Vergide sorumlu olan mükellefler ilgili vergi kesintilerini muhtasar beyanname doldurup bu beyannameyi iş yerinin bağlı olduğu vergi dairesine ileterek bildirmiş olur. Şimdi muhtasar beyanname nasıl çıkarılır? Sorusuna daha detaylı yanıt verelim.


Muhtasar Beyanname Nasıl Çıkarılır?


Muhtasar beyanname, kesilen vergilerin matrahları ile birlikte toplu olarak vergi dairesine bildirilmesine mahsustur. Bu yolla gelir, henüz sahibinin eline geçmeden vergilendirilir. Yani işveren, henüz maaş ödemesi yapmadan önce çalıştırdığı kişilerin maaşından ödemesi gereken geliri ve damga vergisini kesecek ve kesilen bu vergileri bir muhtasar beyanname çıkararak vergi dairesine ödeyecektir. Buradan da anlaşıldığı gibi burada maaşı alan kişi mükellef, vergi ödemesini yapan işveren ise sorumludur. Peki, muhtasar beyanname nasıl çıkarılır? 


Muhtasar beyanname çıkarma işlemi vergi sorumlusu tarafından gerçekleştirilmektedir. Vergi mükelleflerinin beyanlarına göre hesaplanıp hazırlanan gelir vergisi, muhtasar beyanname olarak bağlı bulunulan vergi dairesine bildirilerek ödenmiş olur. Beyanname her ay yerine Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim aylarının 23. günü verebilir. 

Fırsat Projeleri