Milli Emlak Müdürlüğü Binlerce Taşınmazı Satacak

Mille Emlak Müdürlüğü, kamu ve hazine taşınmazlarını satışa çıkarmaya hazırlanıyor.

Milli Emlak Müdürlüğü Binlerce Taşınmazı Satacak
03.09.2017 - Pazar

Mille Emlak Müdürlüğü, kamu ve hazine taşınmazlarını satışa çıkarmaya hazırlanıyor. Vatandaş ve yatırımcı için fırsat niteliğindeki 2B ve tarım arazilerinin satışına ilişkin başvuru süresini geçirenler ya da satış bedelini süresi içinde ödeyemeyenler, ikiden fazla taksitini zamanında ödemeyenler için verilen son fırsat 7 Eylül’de bitiyor. 

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) ile Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından hazine taşınmazlarını ihaleyle satışa çıkarılan veya kiraya verilen hazine taşınmazları cazip fırsatlarla yatırımcıya büyük avantajlar sağlıyor. 

Vatandaş ve yatırımcıya sunulan avantajlar içinde yatırımcıya bedelsiz ön izin, 49 yıl süre, hasılattan pay alınmaması, doğrudan satın alma imkanı yer alıyor. 

ÖİB tarafından yapılan açıklamada, 7. Proje Grup Başkanlığının portföyünde 764 taşınmaz bulunuyor. 6. Proje Grup Başkanlığının portföyüne bakıldığında ise Maliye hazinesi adına kayıtlı 199, Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü'nde 10, Karayolları Genel Müdürlüğü adına kayıtlı 15, TIGEM adına kayıtlı 15, Sümer Holding adına kayıtlı bir, Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. adına kayıtlı 384 adet olmak üzere toplam 624 adet taşınmaz ile SGK’ya ait Taksim Otelcilik ve Emek İnşaat ve İşletme’deki yüzde 49 iştirak hisseleri bulunuyor. 

Bu arada Ankara  Yenimahalle Susuz Mahallesi ve Gölbaşı Oyaca Mahallesinde­ki 24 taşınmaz için son teklif tarihi 19 ve 25 Eylül olarak açıklanırken,  Ankara Çankaya İlçesi Eti Mahallesi 1147 Ada 29 No’lu parseldeki taşınmaz ihalesi için son teklif tarihi ise 20 Eylül.

Yine ÖİB’ye ait Ankara Gölbaşı, İstanbul (Tuzla, Küçükçekmece, Bakırköy, Kartal), Antalya (Aksu) illerin­de bulunan 34 taşınmazı için son teklifler 11 Eylül, Balıkesir, Ankara, Artvin, Samsun ve Sivas illerinde bulunan 19 taşınmaz için 29 Eylül’de verilecek. 

Ankara Gölbaşı İlçesi (Taşpınar-Bahçelievler Mahallesi) ve Yenimahalle İlçesi (Karacakaya Mahallesi) muhtelif taşınmazlar ihalesinde 22 taşınmazdan 11 için son teklif verme tarihi 5 Eylül, diğer ll’i için tarih ise 12 Eylül.

Milli Emlak Genel Müdürlüğü'ne göre de 25 Ağustos itibarıyla Türkiye genelinde 630 hazineye ait taşınmaz satışa çıkarılırken, 6 bin 719 hazine taşınmazı ise satışa hazırlanıyor. Satışa çıkarılan taşınmazların adresleri ve miktarları ise şöyle:  "İzmir (43), Antalya (20), Muğla (6), Denizli (13), Isparta (19), İstanbul (14), Tekirdağ (6), Edirne (12), Bursa 4, Konya 30, Niğde 75, Ankara 83, Afyonkarahisar 16, Kastamonu 21, Kırşehir 8 Nevşehir 7, Kayseri 31, Tokat 51, Sivas 8, Erzincan19, Tunceli 10, Bingöl26, Elazığ 36, Trabzon 14, Kahramanmaraş 33, Hakkari 5, Artvin 2, Diyarbakır 7" 

Öte yandan konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Maliye Bakanı Naci Ağbal da vatandaşa büyük fırsatı kaçırmayın çağrısı yaparak, bu zamana kadar başvuru yapmayan vatandaşların 7 Eylül’e kadar yaparlarsa hak sahibi olacağını, ödemelerini kaçıranların da ödeme yaparlarsa arazilerini alabileceğini dile getirdi.

Fırsat Projeleri