Mersin'de Konut Fiyatları Artıyor!

Gayrimenkul sektörünün hareketli olduğu kentlerin başında Mersin geliyor. Ülke genelinde konut satışı açısından popüler olan Mersin’de fiyatlar yükseliyor.

Mersin'de Konut Fiyatları Artıyor!
13.11.2017 - Pazartesi

Gayrimenkul sektörünün hareketli olduğu kentlerin başında Mersin geliyor. Ülke genelinde konut satışı açısından popüler olan Mersin’de fiyatlar yükseliyor.

Mersin’in sahil şeridinde yer alan ilçelerdeki konutlar yatırımcılardan yoğun ilgi görüyor. Özellikle Mersin'de emlak piyasası rakamları, İstanbul dışında gayrimenkul yatırımı yapmak isteyenlerin takip ettiği pazarlardan biri haline geldi. Sahil bandının eşsiz güzelliği, huzurlu sakin kentleşmeye sahip olan palmiyeler kenti Mersin,2 milyona yaklaşan nüfusu ve  çok kültürlü  sosyal yapısıyla dikkat çekiyor. 

Aynı zamanda bir liman kenti olan Mersin, deniz ve marinasıyla da görenleri cezbediyor. Akdeniz'in turizm açısından gözde şehirlerinden biri olan Mersin'de emlak piyasası da ayrı bir önem kazanıyor. Özellikle, sahil bandındaki konumuyla yazlık konut aramalarının yüksek olduğu Mersin, önemli gelişme potansiyeline sahip kentlerden.

Mersin'de Satılık Konut Fiyatları Yükseliyor!

Sektörel verilere göre; yatırım amaçlı projelerin artış gösterdiği Mersin'de ortalama 100 m2’lik konut için satış fiyatı minimum 100 bin 546 TL ila 167 bin 576 TL arasında değişiyor. Öte yandan Mersin'de kira fiyatları ise, 486 TL ila 810 TL arasında değişiyor.

Yani Mersin'de ortalama 100 m2’lik bir dairenin ortalama kirası  648 TL. Kiraya verilen konutun geri dönüş süresi ise 17. Emlak sektörü açısından önemi bir yere sahip olan Mersin'de, Eylül 2012- Eylül 2017 yılları arasını kapsayan beş yıllık içerisinde satılık konut fiyatlarındaki değişim yüzde 72'ye ulaşmış durumda.

Konut Fiyatı En Çok Erdemli’de Arttı!

Mersin'de, satılık konut fiyatı en çok artan bölgelerin başında Erdemli bulunuyor. Erdemli ilçesinde bir önceki aya göre, satılık konut fiyatlarında aylık artış oranı yüzde 1.9 oldu. Erdemli'nin ardından ikinci sırada ise yüzde 1.48'lik aylık fiyat artışıyla Tarsus, üçüncü sırada ise yüzde 1.3'lük artışla Yenişehir  ilçesi yer bulunuyor.

Mersin'in adından söz ettiren ilçesi Kültür ve doğanın kucaklaştığı ilçesi Erdemli'de ortalama 100 m2’lik bir konutun satış fiyatı 100 bin 33 TL ila 166 bin 721 TL arasında farklılık gösteriyor. Aynı konutun kirası ise, ortalama 459 TL  ila  612 TL arasında değişiyor.

Fırsat Projeleri